DICK H. EIKELBOOM Als je nu door de Bariheze loopt, is het nauwelijks voorstelbaar dat dit vóór de Tweede Wereldoor log een drukke straat was waarin circa 45 middenstanders een winkel, café of een ander bedrijfs pand hadden. Bij het verzamelen van materiaal voor het boek Lopen door het verleden van het Barlhezekwartser is op basis van adressenboekjes, advertenties in de Zutphensche Courant en inter views voor de periode 1900-1960 per tien jaar een overzicht samengesteld van de middenstand in deze straat. Sn dit artikel wordt aangegeven welke cafés hier vóór de Tweede Wereldoorlog waren. Het begrip 'café' moet hierbij ruim worden opgevat en omvat ook logementen en dergelijke. Afbeelding 1 is een gedeelte van een stads- circa 1930 Hoegen Dijkhof als eigenaar (fo- plattegrond uit 1933. Als je in die tijd vanaf to omslag). A. de Vries was een onderne- het station naar het centrum wilde, dan ging mende middenstander die onder meer aan je of via de Rozengracht of via de Barlheze. de basis gestaan heeft van de buurtvereni- Om in hedendaagse projectontwikkelaarster- ging in de Barlheze en actief meewerkte aan men te spreken: de Barlheze was een A-loca- de jaarlijkse winkelweek. De veranda, die tie. Veel passanten werkt de vestiging van ho- op de omslagfoto te zien is, werd eind 1914/ recagelegenheden in de hand. Hiervan zijn begin 1915 geplaatst. Enkele gemeente er dan ook veel geweest in de Barlheze. I raadsleden waren overigens tegen de plaat sing van deze veranda, omdat ze van me ning waren dat het aantrekkelijker maken van een café de kans op drankmisbruik zou vergroten.1 Naast café de Vries was op nummer 66 een café dat aan het begin van de 20ste eeuw De Celdersche Beurs heette,2 maar dat bij oude re Zutphenezen beter bekend is als café Ooms (afb. 2). Deze exploiteerde in 1930 en 1940 dit café; in de periode daarvoor wor den Verwaast (1900), Schoenmaker (1910) en De Groot (1920) als tapper, dat wil zeggen kastelein, in de adressenboekjes vermeld. Afb. 7 Een gedeelte van een stadsplattegrond uit 1933. (collectie Stedelijk Museum Zutphen) Drankmisbruik De Ossekop en Het Zieltje Drie huizen dieper de Barlheze in, op num mer 60, was in 1930 een burgerhotel (afb. Komend vanaf het station over de brug met 2), dat geëxploiteerd werd door Vermeulen, de naam Pont Neuf was er op nummer 68 Aan het begin van de eeuw heette het echter (hoek Rozengracht/Barlheze) het toen wel- café De Ossekop, en waren Groote (1900) bekende café-restaurant De Vries, met vanaf en Groothedde (1910) er tapper.3 In 1940 is ZUTPHEN 87 SP0 "t ST*Tl9lt l-*'T Cafés in de Barlheze in de eerste helft van de 20§te eeuw I

Zutphen (vanaf 1982) | 2008 | | pagina 3