12 november - Overwegwachters zijn er veie, maar overwegwachtster is een zeldzaam be roep. Nederland telt er slechts vijftien, hoofd zakelijk in Zuid-Limburg. Toch kan men bij de eerste overweg die men, na de Hoven te heb ben doorgereden en gaande in de richting Apel doorn, passeert, een overwegwachtster ont moeten. 'Zutphen 103' staat er met grote zwar te letters op het witte huisje waar de familie Sigger woont. 'Een ogenblikje/ zegt mevr. H.W. Sigger-KIein Brinke, wanneer we een praatje met haar wil len maken, 'ik moet eerst even de Sik doorla ten.' 'De Sik?' 'Ja, zo noemen we hier de trein die uit Klarenbeek komt. Hij rijdt niet zo hard, maar waarom hij de Sik heet... Nou ja, hij heet al jaren zo.' Oostenwind Als de Sik gepasseerd is en mevr. Sigger de bo men voor de wachtende automobilisten en fiet sers weer heeft geopend, gaat ze haar wacht huisje binnen. Het is daar knus en warm. 'Zo, nu nog even de melk op de kachel', zegt mevr. Sigger. 'Dat zijn allemaal van die mooie karwei tjes die je er best even "bij door" kunt doen. Ik heb deze week vroege dienst: van half zeven tot twee uur. Om twee uur komt mijn man me aflos sen. Die staat dan weer tot tien uur. En om tien uur komt de nachtwachter. Mevr. Sigger is al overwegwachter van 1943 af, dus ruim vijftien jaar. 'Maar vervelen doet het werk me niet, hoor! Je ziet altijd weer wat nieuws op de weg. 's Win ters is het hier alleen minder prettig, omdat de oostenwind precies op deze deur staat. Maar we hebben nu gelukkig nieuwe jassen gekregen om de kou in te gaan. De capes, die we vroeger had den, waren niet gemakkelijk. Ze waaiden op de meest ongelegen ogenblikken hoog op, en dan werd je helemaal nat en vies.' Het beroep 'over wegwachter' zit de families Sigger en Klein Brin ke als het ware in het bloed. De ouders van mevr. Sigger oefenden dat beroep ook al uit. 'Ik mag er niet aan denken dat ik de bomen een keer zou vergeten te sluiten. Dat zou vre selijk zijn. Er zijn wel eens automobilisten te gen de bomen gereden, 's avonds. Maar daar kan ik niets aan doen. Dan moeten ze maar beter uitkijken...' (Noot van de redactie: in het krantenartikel wordt de naam van de wachteres op twee manieren gespeld: Siggers en Sigger. Wij hebben gekozen voor Sigger, omdat deze naam gebruikelijker is.) 82 premiewoningen in Polbeek 27 november - Teneinde de woningbouw in deze gemeente doorgang te kunnen doen vinden, heeft de minister van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid een premie van 361.313 toegekend voor door de ge meente te bouwen 82 premiewoningen in het uitbreidingsplan Polbeek. De totale bouwkosten worden na aftrek van de pre mie geraamd op 1.219.668. De huur, welke 77 zal moeten bedragen, achten B W aanvaardbaar. IJSSELPAVILJOEN Café - Restaurant - Snelbuffet Motto: Ook voor Uw vrouw een vrije dag! Twaalfuurtje met soep en koffie 2,25 Menu met half kuiken 3,75 Ons snelbuffet: 15% goedkoper 110 ZUTPHEN (Adv.) Overwegwachtster: een zeldzaam beroep ZUTPHEN

Zutphen (vanaf 1982) | 2008 | | pagina 26