Zadelmakerij: vergane glorie aan de Zaadmarkt sen aan de Zaadmarkt bezoeken. 8 november - Er is veel fantasie voor nodig Geen geduld om zich nog te kunnen verplaatsen in de Weliswaar is de heer Willemsen tegen- wereld van een halve eeuw geleden, toen woordig niet zo veel meer in de gelegen er praktisch geen auto's op de weg waren heid om nog nieuw werk af te leveren, en bijna alle verkeer tot het domein van omdat de hippische sport nog teert op de het paard behoorde. Toch is dit de tijd overgebleven resten van een glanstijdperk waarin we onwillekeurig toeven wanneer waarin het paard hoogtij vierde, maar hij we de zadelmakerij van de heer Willem- is zijn oude vak ais een der laatsten trouw gebleven, en op zijn zaak staat nog steeds met grote letters 'Zadelmakerij', terwijl de De zadelmaker was - en is - de man die inhoud van de vitrine - zadels, zwepen, zich vooral bezighield met het maken en hoofdstellen, sporen en halsters - hiervan herstellen van zadels en tuig. En dat was voldoende getuigenis aflegt. Ongeveer geen eenvoudig werk, gezien de taaiheid vijftig jaar geleden is de heer Willemsen en dikte van het tuigleder. Toch is het in het vak gekomen. Hij begon zijn loop- altijd handwerk gebleven en men behoeft baan in Velp, een plaats waar veel grote zich niet af te vragen of hiervoor geen heren en adellijke families gevestigd degelijk vakmanschap nodig is, alsmede waren, en waar vanzelfsprekend tal van toewijding. rijpaarden en équipages gehouden wer den. De heer Willemsen weet nog wel staaltjes te vertellen van de trots van de bezitters van een stal met paarden, die hun haast nader aan het hart lagen dan de mensen. Maar deze cultuur rond het paard is wel voorgoed voorbij. Het tegen woordige geslacht heeft daarvoor feitelijk geen geduld meer. i p Ruitersport Men zou geneigd zijn te concluderen dat het vak van zadelmaker in onze tijd eigen lijk zijn nut verloren heeft. Maar niets is minder waar. De ruitersport vertoont te genwoordig een opleving onder verschil lende standen, en vooral de landelijke ruitersport bloeit. En dan mogen we niet vergeten dat door alle tijden heen de boer een goede klant is geweest van de zadel maker. Zolang de landbouw het paard in ere houdt - en dit is nog steeds het ge- Sfeerbeeld van de Zaadmarkt, waar de zadelma- val, want de trekker kan het paard niet kerij van J. Willemsen gevestigd is. foto: Regionaal Archief Zutphen) overal vervangen - blijft er werk voor de zadelmaker. 109

Zutphen (vanaf 1982) | 2008 | | pagina 25