Ankers en okshoofden Wat nu nog in de kuiperij geschiedt, is het onderhoud van de vaten die op een of an dere manier een mankement vertonen. Er komt heel veel bij kijken voordat alle on derdelen passen en het vat water- of beter weer alcoholdicht is. Wel werken de dui gen zelf ook een beetje mee, want als ze nat worden, zwellen ze en persen ze zich met een enorme spanning tegen elkaar. En dan is het vat wel weer in staat om zijn reis door de wereld voort te zetten. Een reis overigens die nimmer zal eindigen zolang er nog ankers, vaten, amen, okshoofden, trommels en stukken gebruikt worden - oude benamingen die langzamerhand in onbruik raken. En dat zal zeker ook gaan gelden voor het oude beroep van kuiper. anker: vat of ton met een inhoud van 30 tot 45 liter aam: vat of ton gelijk aan 4 ankers okshoofd: vat of ton van 240 tot 280 liter stuk: vat of ton van 600 tot 700 liter Voormalige 'Klompenkerk' in de Polsbroek 5 november - In het door de archivaris, mevr. Doornink-Hoogenraad, op verzoek van de burgemeester uitgebrachte rapport over de voormalige z.g. Klompenkerk in de Polsbroek (nrs. 33-37) lezen we dat dit ge bouwtje (Bethel) in 1845 gebouwd moet zijn door vrienden en medestanders van de doopsgezinde predikant Jan de Liefde, die in genoemd jaar zijn ontslag bij de doops gezinde gemeente van Zutphen had geno men, omdat hij het met de vrijzinnige en rationalistische geest in deze gemeenschap niet eens was. Korte tijd heeft hij in Bethel de door hem gestichte vrije 'Apostolisch- Christelijke Afgescheiden Gemeente' ge leid, maar is in het volgend jaar naar Duits land vertrokken. Het schijnt dat ook de gereformeerden het gebouwtje enige tijd in gebruik hebben ge had; daarna werd het overgenomen door de Ned. Herv. Gemeente, en beheerd door een stichting. Volgens de statuten was het doel van de stichting Bethel: 'de gods dienstige en zedelijke vorming van de lagere standen der Hervormde gemeente te Zutfen'. Straatje in de Polsbroek waaraan de Klompenkerk gestaan heeft, (foto: Regionaal Archief Zutphen) Kerkdwang Vele jaren werd hier nu voor de armen kerk gehouden door de godsdienstonderwijzer Kreukniet; in het begin voor een vrij groot gehoor, maar allengs verminderend en - se dert omstreeks 1911 de kerkdwang voor de bedeelden werd afgeschaft - geslonken tot hoogstens 10 of 12 personen. Op zondag 26 maart 1916 werd de Klompenkerk officieel door de heer Kreukniet gesloten met een preek over de toepasselijke tekst (I Joh. 29:18): Kinderkenshet is de laatste ure. De stichting werd opgeheven en het gebouw door de kerkenraad gebruikt om de lijkwa gen der Zutphense begrafenisvereniging te bergen. Wanneer het is overgegaan in parti culiere handen is de archivaris niet bekend. 108 ZUTPHEN m sr

Zutphen (vanaf 1982) | 2008 | | pagina 24