Middelbare Landbouwschool en de gerefor meerde kerk, die nog in aanbouw is, geeft 's- Heerensteen dit stadsdeel een modern aan zien. Ten slotte sprak burgemeester De Jong de wens uit dat velen hier een gezegende le vensavond zouden genieten en verklaarde 's- Heerensteen voor geopend. Een waar paradijsje Van de sprekers die vervolgens het woord voerden, zorgde de heer Hoving inzonderheid voor blijde gezichten toen hij namens de kerkvoogdij van Zutphen een envelop aan bood waarvan de inhoud bestemd was voor het kopen van een televisietoestel. Namens de provinciale diakonale commissie en de alge mene diakonale raad voerde ds. Schopenhau er het woord, die erop wees dat het een ere zaak voor de mens moet zijn de bejaarde te verzorgen. Na nog enkele sprekers volgden de aanwezigen de burgemeester en het bestuur naar de hal, waar een gedenksteen onthuld zou worden. Ds. Van der Vange las de woor den voor die hierin stonden gegraveerd: Treur niet om wat u ging verlorenéén Trooster blijft u als te voren't Verleden en de dag van mor genzijn saam in Godes hand geborgen. Hier na bestond voor belangstellenden gelegenheid het gebouw te bezichtigen, dat voor de bewo ners een waar paradijsje is. Klompenmakerij produceert honderden klompen per dag 25 oktober - Wie voorbij de Bronsbergen geroest dat handwerk onder alle omstandig- gaat aan de Emmerikseweg, komt langs een heden superieur moet zijn/ groot, solide gebouwd roodstenen huis met enkele houten schuren en bijgebouwen. PopuSierenhout Het huis staat midden in het land en maakt Wat niet veranderd is, is de houtsoort waar- oppervlakkig beschouwd de indruk van een van klompen worden gemaakt: populieren boerderij. Maar bij nadere kennismaking hout. Overigens is ook wilgenhout er voor blijkt dat hier een van de oudste industrie- geschikt, maar er zijn niet meer zo veel wil- en van de Achterhoek gevestigd is: de klom- gen. Populier is de aangewezen houtsoort en penmakerij van de heer Sueters. wie een beetje verstand heeft van bosbouw, weet dat hiervan tegenwoordig prima, snel- Op deze Zutphense klompenmakerij is het groeiende soorten worden aangeplant, waar- oude handwerk voor een belangrijk deel ge- van de 'Canada's' wel de kroon spannen, mechaniseerd. Van boom tot klomp wordt er Zo'n populier heeft toch altijd nog zo'n dertig gewerkt met machines die het vlugger kun- tot veertig jaar nodig om kaprijp te worden en nen dan de mensenhand en zeker even gezien de vraag naar dit hout voor allerlei in- nauwkeurig. 'De omschakeling naar het ma- dustrieën, is het schaars en duur. De prijs van chinale product was indertijd eenvoudiger de klompen wordt dan ook wel in de eerste gezegd dan gedaan', legt de heer Sueters uit. plaats bepaald door de prijs van het hout. 'De machines die voor het in- en uitwendig vormgeven van de klomp nodig zijn, kosten De klomp is vrijwel uit de stad verdwenen, veel geld, en dat betekent een aanzienlijke maar op het platteland wordt dit praktische kapitaalinvestering. En weetje wat de klanten warme schoeisel nog algemeen gebruikt. De in den beginne zeiden? "Als de klompen niet klomp, welhaast een nationaal symbool - ai- meer met de hand gemaakt worden, dan kun- thans in de ogen van buitenlanders - is in nen ze niet goed zijn." Zo zat de idee er in heems gebleven in onze oude stad Zutphen. 106

Zutphen (vanaf 1982) | 2008 | | pagina 22