bemoeien zich met de zaak; misschien zijn ze wel bij de verhoren aanwezig geweest. Zij drinken Jopenbier (bier uit Dantzig) en knab belen voor anderhalve stuiver aan stukjes 'bisschuyt' weg. GalgenmaaS Op 20 september valt het oordeel: Johan wordt ter dood veroordeeld. De manier waarop dit moet gebeuren, staat aan het be gin van dit artikel omschreven. Het vonnis zal op 24 september voltrokken worden door de scherprechter. Dat tussen oordeel en voltrekken van het vonnis vier dagen zitten, zal mede te maken hebben met het feit dat de stadstimmerman Welmer en zijn knech ten het rad en de staak nog moeten maken, want deze liggen niet zomaar op voorraad; het zal maatwerk geweest zijn. De timmer lieden krijgen tijdens hun werk van de stad bier aangeboden, maar het is wel het gewo ne stuiverbier. In de nacht vóór de terecht stelling wordt er stevig gedronken. Niet al leen de bewakende dienaren, maar ook Jo han en zijn biechtvader krijgen wijn; met el kaar werken ze vijfeneenhalf kwart naar bin nen. Dit is wel bijzonder, want normaal moeten mensen zoals Johan het met bier doen, maar ja, het is de laatste keer voor Jo han; het is zijn galgenmaal in vloeibare vorm. De bewakers eten twee haringen en brood, en de biechtvader mag twee kwarten wijn meenemen naar huis als dank voor de bewezen diensten. Op de dag dat Johan ter dood zal worden gebracht, brengt Thoenis van Hengel nog twee karren met zand, waarmee al het bloed tijdens de terechtstel ling moet worden opgevangen. Vervolgens voltrekt de scherprechter het vonnis. Nog mneer wijn Na afloop trekken rechters, secretarissen, die naren en schout naar het huis van Lambert van Luchteren om daar maar liefst 24 kwarten wijn op te drinken, waarschijnlijk niet uit echte feestvreugde. De pender (cipier) Willem Jansen krijgt 28 dagen voor kost en inwoning van Jo han uitbetaald, de duur van diens detentie. De totale proceskosten bedragen in elk geval 351/2 gulden, een bedrag waarvoor Johan ruim 330 dagen zou hebben moeten werken. Engel Ie, de vrouw van Johan, blijft met haar kinderen ach ter, en moet zich maar zien te redden. Met Pa sen en Pinksteren 1577 krijgt ze twee keer Vk pond ham van de kerk (waarschijnlijk omdat de kerk op dat moment wel erg veel vlees had als gevolg van de betaling van een pachtschuld in natura, dus in dit geval vlees) en in 1579 ruim vier stuiver, omdat de kerkmeester verteld was dat zij in grote armoede leefde. Dan zwij gen de rekeningen. Uit dit verhaal blijkt wel dat in tegenstelling tot wat vaak gedacht wordt, een doodvonnis uit spreken en voltrekken - zelfs in deze hectische jaren - niet normaal is. Maar we blijven wel met de grote vraag zitten wat Johan misdaan had om deze straf te verdienen. Uit de rekenin gen komt hij eigenlijk te voorschijn als een heel gewoon mannetje. Eerst heb ik gezocht in de Inventaris van het Oud-Rechterlijk Archief van de gemeente Zutphen naar Johan Dootgraver, en dan blijkt dat de gegevens uit deze tijd verdwenen zijn. Gelukkig staat er wel een verwijzing naar de collectie-Meïnsma. Deze heeft aantekenin gen gemaakt van een mogelijk verloren ge gaan afschrift van de hand van G. Kreynck uit niet meer aanwezige registers. Inderdaad vond ik in een schrift van Meinsma de tekst waarmee dit verhaal begint. Helaas wordt ook daar met geen woord gerept over het waarom van dit vonnis. Misschien komt er ooit nog duidelijkheid. Bronnen rentmeestersrekeningen 1571-1577 (OAZ 1141 t.e.m. 1146) kerkmeestersrekeningen 1570-1579 (285, 292, 293) collectie-Meinsma, nummer 102 ZUTPHEN

Zutphen (vanaf 1982) | 2008 | | pagina 20