de andere helft naar de vicarissen. Van dat bedrag ging bij beide partijen vervolgens weer anderhalve schelling af, in totaal dus drie schelling. De koster kreeg er één en de organist twee. Het was niet goed mogelijk de kosten verder te berekenen en om te zetten naar bedragen die we beter kunnen hanteren. Wanneer het zou gebeuren dat dit feest niet gehouden wordt, vervalt het oude schild aan de kerkmeesters, die dat geld kunnen gebruiken voor de kerk. Kortom, er was in deze overeenkomst rekening gehou den met het feit dat het begrip 'ten eeuwigen dage' z'n beperkingen kende. Bijlage Wij, deken ende capittel ende gemeynen vicarii der Collegialen kircken van sunte Walburgen bynnen Zutphen, doen kont ende bekennen vor ons ende vor onsen naekommelingen dat wij tot begeerten ende umme waldaet willen de Tonys Iseren ende Griete sijn echte wijff van ons begeert ende bewesen hebben ter eren Gaetz ende der weerder maeght Marien, angenaemen hebben ende annemmen aevermits desen aepenen brieve dat wij erflick, ewelick ende ummermeer in der kircken vors. vor ziele Tonys Iseren ende Grieten, sijns echten wijfe vors. ende vor oerre oelderen ende vrienden ziele, daer se des vor begeren opten negenden dach van september nae gewoenten onse kircken vors. eyn hoechtijt ende Festum Compositum hoelden soelen in missen ende getijden ende opten orgelen te spelen van den weerden heilligen vrient Gaetz ende merteler sinte Adriaen14, daer Tonys ende Griete vors. onss ende deer kircken vors. to gemaeckt hebben eynen oelden schilt jaerlix van sestien pennyngen, eynen halff te behoeff onses dekens ende capittels voirs. Ende halff te behoeff onser vicaris vors. daer te voeren van elcker helfte vors. afgaen soelen anderhal ven schil! inck dat te saemen maeckt drie schillinge van welcken drien schillingen vors. de coster eyn schillynck hebben sail, ende de organiste twe schillinge. Ende dat andere halven, in den getijden opten Choer verdienen, nementlick in der eerste vesper wij, deken ende capittel! achtenhalven schillinck ende de vicarii achtenhalven schillinck in der merten sess schillinge in der misse achtenhalven schillinge ende in den andere vesper oeck achtenhalven schilling gelijck vors. is. Ende off tot enygen tijden dat fest alsoe nae gewoenten der kircken nyet gehoeldem en wurde, soe solde de oelde schilt jaerlijx sonder wedderseggen vervallen wesen den kirckmeisteren van der kircken voirs. te behoeff deer tymmeringen. Sonder alle argelist. In oirkonde des hebben wij deken ende capittelI voirs. vor ons ende vor onsen naekommelingen ende medde vor de vicarii vors. ende oeren naekoemelingen, umme oerre beden willen onses capittels segell aen desen breiff gehangen. Gegeven in den jaer ons Heren duesent vierhondert ende vierendetsestich, op unser liever vrouwen aevent nativitatis. 14 De heilige Adrianus (t Nicomedia, 4 maart 304) was een Romeins officier en is een christelijke mar telaar. Volgens de legende was hij officier in het Romeinse leger van keizer Galerius en moest hij 23 christenen vervolgen, maar werd hij door hun standvastigheid zelf bekeerd. Daarop werd Adrianus gemarteld. Op een aambeeld werden zijn benen met een ijzeren stang vermorzeld en werd zijn hand met een bijl afgehakt. Zijn echtgenote, de heilige Nathalia, ondersteunde hem tijdens de mar telingen. Na zijn dood verscheen hij aan zijn vrouw en beschermde haar schip tijdens een storm. Zijn feestdag is op 8 september. Adrianus is de patroonheilige van Lissabon en Geraardsbergen en van de boden, de bierbrouwers, slagers, smeden, gevangenisbewaarders en soldaten en wordt aan roepen tegen een plotselinge dood, onvruchtbaarheid en de pest. (bron: Wikipedia) ZUTPHEN i W. k i.i i* 'a v H' f iv" 11 tVajB 1 r-V .H y t p

Zutphen (vanaf 1982) | 2008 | | pagina 15