Verrassiogen uit ongedachte hoek Deze notitie, in een achttiende-eeuwse hand, De inhoud van een archief kan soms verras- Iaat enkele onvermoede dingen zien. Ten eer send zijn. Over een van die kleine verrassin- ste: er is particulier archief terechtgekomen in gen gaat dit artikel. Bijna aan het einde van de het kerkarchief. Dat is op zich niet zo vreemd, opdracht om deze inventarisatie tot een goed Als iemand verscheidene functies heeft gehad einde te brengen kwam ik een perkamenten of in verscheidene besturen zitting had, komt omslag tegen met daarop een merkwaardige dat zelfs in deze eeuw nog wel voor. Dat ge- aantekening: noemde Evert Aessack of Aitsack, een van de Deeze Rekeninggaande over 1579 tot en met kerkmeesters, zijn privézaken en de zaken van 1583 schijnt niet tot de kerk te behorenmaar de kerk weieens door elkaar haalde, is dan ook een particuliere of familie rekening te zijn van niet zo vreemd als het lijkt. De archivaris past - E. Aessack cum suiszie bijvoorb. bladz. 3. indien mogelijk - het herkomstbeginsel toe, en Zij is echter van eenig belang wegens het ge- de afgedwaalde stukken komen alsnog terecht beuren bij de verovering der stad in 1583 op daar waar ze horen te berusten. Dat ligt anders bladz. 12. wanneer er geen archiefje (meer) bestaat van Ook is de inhoud van dezen omslag nogal op- bijvoorbeeld Evert Aitsack. Daar komt bij dat er merkenwaardig. J.l 7 V M. z. c. nogal wat van die papieren van Evert Aitsack in het kerkarchief zijn terechtgekomen of erin zijn gebleven sinds circa 1600. Het tweede dat op valt, is dat het een perkamenten omslag is waar geen katernen in vastgenaaid zijn. Wel is te zien dat dit ooit wé! het geval is geweest. Zo ziet de buitenkant van ditzelfde perkamenten stuk eruit: alleen wat aantekeningen over de in- Kortom, wat op de buitenkant staat, zit er niet (meer) in, met andere woorden: 'deeze Reke ning' zit er niet meer in. Die is er wel, maar is allang verdwenen omdat de katernen zijn los geraakt. Natuurlijk denk je dat zo'n archief stuk - minstens twaalf bladzijden - er nog moet zijn, maar de vermelde datering, 1579 1583, en de naam Aitsack (inclusief alle spel ingsvarianten) leverde niets op. In een eerde re fase van de inventarisatie was ik wel een rekening tegengekomen die beschreven is on der inv.nr. 486g. Maar deze jaren stemmen niet exact overeen, terwijl dat wel zo is aan gegeven: Kasboek van inkomsten en uitgaven vanwege de verkoop van granenvan Evert Aissack, 1576-15791579-1585. 3 stukken en 1 katern in 1 omslag. De katern in inv.nr. 486g kent echter geen omslag, iets wat wel vaker gebeurt met oude papieren. Verder blijkt de inhoud te gaan tot 1585, terwijl op de omslag het jaar 1583 staat. In een eerder houd van het katern met aantekeningen van Evert inventarisnummer zijn eveneens rekeningen Aitsack. (foto: auteur) van Evert Aitsack vermeld. ZUTPHEN ',-vV C, 'yym tBeksSffkr r 'i f f I

Zutphen (vanaf 1982) | 2008 | | pagina 11