4 Over een oorkonde uit 1464 JAAPC. RIEMENS Archiveren was m'n vak. Sommige mensen vinden het maar een saai vak. Elke dag met je neus tussen de papieren. Al dat stof van het verleden... Een enkele keer as dat ook zo, meestal gelukkig niet. Wie een archief inventariseert, dat wil zeggen toegankelijk maakt, merkt dat dit werk een bepaalde spanning met zich mee kan brengen. Dat maakt het boei end, zelfs als je ver van de bron woont. Van een onbewerkt archief wordt een inven- Een spannend werk taris gemaakt. Die is te vergelijken met een Omdat een groot deel van het archief van de- soort wegenkaart of stadsplattegrond, of - ei- ze kerkmeesters de periode van vóór 1600 be- gentijds als de archivaris is - met een torn- strijkt, is er bij de collega's van voorheen een torn. Dan weet je waar je wat kunt vinden in warme belangstelling geweest voor de perka- het archief en de archivaris of studiezaal me- menten stukken. Dit onder het motto: het is dewerker haalt de bewuste stukken, die op oude informatie die misschien nieuw licht kan het beschreven nummer terug te vinden zijn, laten schijnen op de geschiedenis van Zut- uit het archiefdepot. Archief van de kerkmeesters phen. Het is gebleken dat voorgaande archiva rissen soms niet konden wachten eer ze met het toegankelijk maken van dit kerkmeesters Bij kleine archieven gaat dat maken van een archief van start gingen. De collectie charters inventaris vrij snel; bij grotere duurt het lan- van dit archief - zo worden perkamenten oor- ger. Soms jaren. Zo is men in de jaren dertig konden genoemd - bestaat uit meer dan zes- al begonnen aan een inventarisatie van het honderd charters3, al dan niet voorzien van archief van de kerkmeesters van de Sint Wal- een zegel van de oorkonder. Daarnaast een burgiskerk1 van Zutphen2. Opeenvolgende groot aantal folianten en banden. De sporen archivarissen hebben zich ook gebogen over van het 'grasduinen' in dit archief zijn duide- dit archief. Sommigen bogen diep, maar het lijk te zien. Voor de verleiding om lukraak op leverde vaak niets méér op dan wat hun zoek te gaan naar interessante stukken, ben ik voorgangers al hadden geconstateerd of ge- niet bezweken, al was het soms moeilijk er noteerd. Het is, dat moet worden toegege- weerstand aan te bieden. Nu is alles door mijn ven, ook een pittig archief. Je moet op de handen gegaan. Uiteraard heb ik wel kunnen hoogte zijn van het kerkelijk en maatschap- profiteren van de aantekeningen die anderen pel ijk functioneren van kerkmeesters, burge- gemaakt hadden. Het nadeel voor mijn voor- meesters, schepenen, deken, kapittel, de gangers was, dat ze hun tijd moesten verdelen proost en de vicarissen. De onderlinge rela- tussen dit inventarisatiewerk, de studiezaal, tie ligt niet altijd zo voor de hand als wel- het leiding geven en de vertegenwoordiging eens wordt aangenomen. van het Stadsarchief naar buiten. 1 De kerk heeft verschillende namen gehad; vaak was dat de kerk van Onze Lieve Vrouwe of gewoon de Grote Kerk. Als het specifiek om het kapittel ging, werd van Walburgiskerk gesproken. Na de laat ste restauratie, eind vorige eeuw, is besloten officieel de naam St. Walburgiskerk te hanteren. De inventarisaties van de vorige eeuw maakten deel uit van een groter geheel. Ook de archieven van de proosdij, het kapittel, de vicarissen en de diverse vicarieën waren erbij betrokken. Deze waren opgevouwen in charterenveloppen, die weer in charterdozen waren opgeborgen. ZUTPHEN O O O nogal opmerkenswaardig^

Zutphen (vanaf 1982) | 2008 | | pagina 10