ZE-loc nr. 7, later GTW 607 (Vrijland,), inmiddels 104 jaar oudin het Nationaal Smalspoormuseum te Valkenburg. Deze locomotief was vernoemd naar C.W. Vrijlandburgemeester van de gemeente Hum- melo en Keppel, een van de initiatiefnemers in 1891 voor de aanleg van een tramlijn van Zutphen naar Doetinchem. (foto: Nationaal Smalspoormuseum) Op hun beurt vielen de lichtere locomotie ven van de serie 10-16 (hernummerd in 610 616), 'de beste en de modernste uit het ge zamenlijke locomotiefpark van de belangen gemeenschap GTW' (Overbosch) in ongena de. Daaraan werkte mee dat ze niet bijzon der populair waren bij het onderhoudsperso neel van de GTW. Vijf van deze locomotie ven werden al in 1935 en 1936 gesloopt; twee deden er dienst op de nieuwe tramlijn Zutphen-Deventer. Van de oudere Henschels kreeg de 602 in 1946 zelfs nog een nieuwe gelaste vuurkist; desondanks werd hij in 1954 afgevoerd, samen met de 606. De 602 deed op 14 mei 1949 dienst als trekkracht van de laatste reguliere personentram van de GTW, die van Doetinchem naar 's-Heeren- berg. De 603 bleef voor het nageslacht be waard doordat locomotievenfabriek Hen schel hem in het najaar van 1955 toevoegde aan zijn museumcollectie. De Hummelo is als Denkmal te bewonderen in het Technik- Museum te Kassei. De 607 Vrijlandmaakt sinds 1957 - na opheffing van de laatste ZUTPHEN GTW-lijnen - deel uit van de collectie van het Spoorwegmuseum in Utrecht. In 2003 onderging dit museum een ingrijpende ver bouwing. Hierbij was in de nieuwe opzet geen ruimte meer voor trammaterieel, zodat de Vrijland 'voor onbepaalde tijd' is onder gebracht in het Nationaal Smalspoormuseum in het Zuid-Hollandse Valkenburg. De 607 is niet rijvaardig. In het Register Railmonumen ten heeft hij de A-status. In Valkenburg bevindt zich ook de bak van de GZ 609 (oorspronkelijk ZE CH 9). Deze tweeassige goederenwagen, met een draag vermogen van zes ton, werd in 1905 door Werkspoor te Amsterdam gebouwd. Na de opheffing van het trambedrijf van de GTW werd de wagen verkocht aan een houthan delaar, die hem gebruikte voor de opslag van houtskoolbranders. In de jaren zestig deed de bak dienst als veestal in de buurt van Doetinchem. Helaas is het onderstel ver- schroot. Er bestaan plannen om de GZ 609 te restaureren.

Zutphen (vanaf 1982) | 2008 | | pagina 6