Schipbrug taboe Omdat deze locomo tieven duur in tatie waren, kocht de ZE twee lichtere 12V2 tons voor locomotieven de Een stoomtram van de ZE met loc nr. 3 (HummeloJ en twee rijtuigen van de serie personen- dienst, die ai in 1909 AB 1-6 staat gereed voor vertrek naar Doetinchem voor het station van Zutphen. in dienst werden ge- Het is een van de twee Henschel-locomotieven die behouden zijn gebleven. steld. Later - tussen 1915 en 1926 - wer- nodig zijn. Maar uiteindelijk werd het den nog zeven locomotieven aangeschaft, voor een viaduct gesch Er kwam een de serie 10-16, naar een ontwerp van de Ne- tunnel, waarbij de spoorbaan enigszins om- derlandse ingenieur D. Verhoop. Niet lang hoog werd gebracht. Hierdoor werden de nadat deze locomotieven waren afgeleverd, tramhellingen een stuk minder steil. Helaas werden twee zware Henschels - de num- waren de zware locomotieven toen al in mers 4 en 5 - buiten dienst gesteld en opge- Doetinchem afgeleverd. Met hun 80 pk wa- borgen in een loods in Zeddam (1929). De ren ze duur in kolenverbruik, en ze veroor- resterende vijf reden vanaf dat moment ei- zaakten als gevolg van hun hoge asdruk ex- genlijk alleen nog maar goederentrams. Toen tra slijtage aan de baan; het dienstvaardig de Oost-Gelderse trambedrijven in 1934 op- gewicht van de tweeassige locomotieven gingen in de Geldersche Tramwegen (GTW), was ruim 16 ton. Voor de reizigerstrams, die werden deze locomotieven vernummerd: de zelden uit meer dan twee rijtuigen beston- 2, 3, 6 en 7 veranderden in 602, 603, 606 den, waren ze in ieder geval wel erg zwaar. en 607. Vanaf dat moment deden ze dienst De (bronsgroene) locomotieven 1-6 werden op alle GTW-lijnen met uitzondering van in 1902 geleverd. Ze kregen de namen Zut- Doesburg-Dieren, want de nogal wankele phenSteenderenHummeloDoetinchemschipbrug bij Doesburg was taboe voor deze kloeke locomotieven. De 1, 4 en 5 werden gesloopt in respectievelijk 1934, 1936 en 1935. ZE-tram met rijtuig AB 6 en locomotief 5 ('s HeerenbergJ in Doetinchemomstreeks 1910. (foto: collectie j. Nieweg) Op 18 februari 1934 werd het personenver voer per tram tussen Zutphen en Emmerik gestaakt. Voortaan waren de reizigers op de bus aangewezen. Op een enkele uitzonde ring na reden er alleen nog maar (zware) goederentrams. Wat ooit bijna de ondergang van de Henschel-locomotieven was gewor den - hun zwaarte - bleek nu hun redding. 's Hee ren berg en Em merik. In 1904 werd nog een zevende loco motief in dienst ge steld, de Vrijland. ZUTPHEN ei

Zutphen (vanaf 1982) | 2008 | | pagina 5