Paralleispoor In Zutphen liep de tramlijn van het Staats spoorstation via de IJsselkade - Mars poortstraat - Groen-, Hout- en Zaadmarkt - Pelikaanstraat - Spittaalstraat - Emme- rikseweg naar Baak. In Bronsbergen was nog een halte bij uitspanning 't Haren berg: 'Groote kinderspeeltuinDoolhof in natura. Prachtige rivier- en vergezichten. Aanbevelend A.G. Wunderink'. Drie maanden na de opening van de lijn naar 's-Heerenberg werd speciaal voor goede rentrams een paralleispoor aangelegd over de Houtwal en de IJsselkade; het werd in december 1902 in gebruik geno men. Op 19 mei 1951 werd de baan tus sen Zutphen en Baak opgebroken in ver band met dijkaanleg (Baakse Overlaat). De tramsporen in de binnenstad waren al in 1942 op last van de bezetter verwij- I' Wat nog aan tramspoor resteert van het 57 derd. Alleen in de brug bij de Kattenha- kilometer lange traject Deventer-Zutphen- venstuw resteren enkele meters tram- Emmerik: enkele meters groefrail in de brug spoor, die kennelijk lastig te verwijderen bij de Katten haven stuw in Zutphen (winter waren. 2007/08). (foto: auteur) tinchem-Dieren. Het succes van deze lijn leidde tot vele ambitieuze tramplannen in onze contreien, waaronder een stoomtram- lijn van Zutphen via Doetinchem naar Em merik. Na een nogal moeizame voorberei dende fase werd op 20 oktober 1900 de Tramweg-Maatschappij Zutphen-Emmerik (ZE) opgericht, met als vestigingsplaats Doe tinchem. De spoorwijdte werd uiteindelijk bepaald op 750 mm (gebruikelijker was 1067 of 1435 mm), wat tot aanzienlijke kos tenbesparingen leidde. De trambaan kon in de berm van de bestaande wegen worden aangelegd. Op 23 november 1901 ging de eerste spade de grond in, en al op 10 sep tember 1902 werd het 37 km lange traject Zutphen-Doetinchem-'s-Heerenberg feeste lijk geopend. Het spoor werd betrekkelijk zwaar uitgevoerd: rails van 12 m lengte met een gewicht van 24 kg/m; de rails werden bevestigd op halfronde eiken dwarsliggers. Het resterende stukje (5 km) 's-Heerenberg- Emmerik had heel wat meer voeten in de aarde. Het zou tot 22 juni 1909 duren voor dat het eindpunt werd bereikt: het treinstati on van Emmerik. Eén struikelblok was het te volgen tracé door de stad Emmerik. Daar naast was er de spoorlijn uit Arnhem die ge kruist moest worden. De ZE gaf de voorkeur aan een gelijkvloerse kruising, maar het Duitse ministerie van spoorwegen wilde een viaduct over de spoorlijn. Te zwaar en te duur Op het moment dat de ZE bij Henschel Sohn te Kassei de bestelling plaatste voor de locomotieven (vermoedelijk in 1901), ging ze ervan uit dat er in Emmerik een viaduct over de spoorlijn zou komen. Voor de steile opritten zouden relatief zware locomotieven ZUTPHEN

Zutphen (vanaf 1982) | 2008 | | pagina 4