zet, evenwel zonder succes. Het vermoeden dat de vluchtelingen zouden trachten naar Amsterdam te komen, is juist gebleken. Za terdagavond heeft de hoofdstedelijke politie hen namelijk aangehouden. De autobestuur der was nog niet ingerekend. Consternatie De ontvluchting geschiedde toen de rust in de voetbalwedstrijd bijna achter de rug was. De knapen renden naar het hoge hek rondom het terrein van de jeugdgevange nis, waarop prikkeldraad is aangebracht, hetwelk hun niet verhinderde er overheen te komen. Inmiddels heerste er grote con sternatie, niet alleen op het voetbalterrein, doch ook bij de bewoners in de omgeving. Een bewaker, woonachtig in de Vijfmorgen straat, die niet in dienst was doch zich bui ten bevond, zag de ontsnapten naar de au to lopen. Hij kwam direct in het geweer en zette een achtervolging in. Nadat men en kele malen om de auto was gehold, rende een der vluchtelingen een andere kant uit, nagezeten door de bewaker. Daarop werd het linkerportier van de wagen geopend en duikelde de andere jongeman naar binnen. De bestuurder startte onmiddellijk en onder het rijden werd ook het rechterportier ge opend, zodat de andere vluchteling even eens in de auto kon springen. Zorgvuldig voorbereide vlucht In razende vaart stoof de Citroën in de rich ting van de Warnsveldseweg. Inmiddels was zowel de politie te Zutphen als elders gealarmeerd. De Zutphense politie trof ter stond maatregelen en betrok de wacht bij de IJsseibrug. De Deventer politie, die kort na de ontvluchting door de Zutphense col lega's was gewaarschuwd, rukte uit met beide patrouillewagens. Zij heeft de wagen echter niet gesignaleerd. Vermoedelijk zijn de vluchtelingen in de wetenschap dat zij kans liepen in Deventer in de val te lopen, onderweg afgeslagen. De omstandigheden wijzen erop dat hier sprake is geweest van een zorgvuldig voorbereide vlucht. Wilde achtervolging Een bewoner van de Vijfmorgenstraat bleek onmiddellijk bereid met een bewaker de vluchtelingen achterna te gaan in zijn Morris. Naar ons werd medegedeeld was men bij het kruispunt bij de marechausseekazerne op de Citroën ingelopen. Zonder meer stoof deze dit gevaarlijke kruispunt over, op de hielen gezeten door de achtervolgers. De Morris kon de Citroën echter niet bijhouden en zo verloor men deze uit het oog. Buurtvereniging Barlheze bestaat zestig jaar 3 september - 'De Barlheze was altijd een echte feeststraat', zo luidt het oordeel van de 90-jarige heer C. Wonnink (nog goed ge zond en bijzonder vitaal), die er een lange reeks van jaren heeft gewoond, doch een kleine vijftien jaar geleden is neergestreken in de Hemonystraat. Op 1 oktober zal de buurtvereniging zestig jaar bestaan. Dit was de reden dat wij de heer Wonnink hebben bezocht, want de oude baas is de enige nog in leven zijnde oprichter van deze oudste buurtvereniging in Zutphen. De buurtvereniging Barlheze heeft haar ontstaan te danken aan de kroningsfeesten in september 1898. De Barlheze, vroeger een echte handelsstraat, 'de handelswijk van Zutphen', aldus de heer Wonnink - 'er woonde bijna niemand of hij dreef handel' - wilde niet achterblijven in versiering en verlichting toen Zutphen het feestkleed aan trok. 81

Zutphen (vanaf 1982) | 2008 | | pagina 25