Het Volkshuis is voorts voor het vereni gingsleven in Zutphen van groot belang. Er zijn in het gebouw vier vergaderzalen en een grote zaal voor het 150 personen. De ze zijn geregeld bezet, want vijftig a zestig verenigingen plegen in het Volkshuis te ver gaderen. Het is ook hotelbedrijf en heeft als zodanig niet over gebrek aan belangstelling te klagen Een foto van het Volkshuis die in 1919 genomen zou kunnen zijn. Op de kleding van de bezoe kers na is er maar weinig veranderd. (foto: Stedelijk Museum Zutphen) 'Ko', naar ruwe schatting ten minste vijf honderd gasten. Per jaar wil dit zeggen 175.000 mensen. Zou men deze lieden met de schouders tegen elkaar zetten, dan zouden zij een rij vormen van Zutphen naar Amsterdam. De rij van klanten uit de afgelopen zestig jaar zou zeker met de spits tot ver achter het IJzeren Gordijn rei ken... Men is niet verplicht in het Volkshuis iets te consumeren. De ontvangst is er even gastvrij wanneer men niets gebruikt. De prijzen zijn overigens zeer matig en de meeste bezoekers gebruiken er dan ook wel wat. Alleen al het aantal kopjes koffie dat in het Volkshuis per jaar wordt genut tigd, is respectabel: zo'n 140.000. Goed geborgen Van oudsher is het Volkshuis de plaats waar vele scholieren uit de omgeving des mid dags hun boterham komen eten. Tegen woordig wordt het dagelijks tussen 12 en 2 'bevolkt' door 250 a 300 schoolkinderen. Het is voor de ouders een hele geruststel ling te weten dat hun spruiten in de vrije uren goed geborgen zijn. Er wordt van de genen die voor de grote schare scholieren serveren, ongetwijfeld pedagogisch inzicht gevraagd. Uit eigen ervaring is ons bekend dat zij goed weten om te springen met de levenslustige jongelui. Klok teruggezet ln 1919 kostte in het Volkshuis de koffie met suiker zes cent en zonder suiker vier cent. Die tijd komt nooit terug, zal men zeggen. Maar de exploitatie van het Volkshuis denkt er anders over en wil de klok - zij het ook maar voor één dag - terugdraaien. Op de ju bileumdag, 1 oktober, zullen namelijk voor bepaalde dranken de prijzen worden bere kend zoals die veertig jaar geleden golden. De koffie kost die dag dus maar zes cent (met suiker) of vier cent (zonder). Spectaculaire ontvluchting uit Jeugdgevangenis 1 september - Zaterdagmiddag, omstreeks kwart over drie, tijdens de rust van een voetbalwedstrijd op het terrein van de Bij zondere Strafgevangenis voor Jonge Man nen, hebben twee pupillen, W. en V., beiden uit Amsterdam, kans gezien op spectaculai re wijze te ontvluchten. Zij maakten daarbij gebruik van een auto die al geruime tijd in de Van Heemskerk straat stond geparkeerd. De bestuurder, een zwager van een der jongelieden, ging er, na dat de vluchtelingen in de wagen waren ge sprongen, in volle vaart vandoor in de rich ting Deventer. Een achtervolging werd inge- 80

Zutphen (vanaf 1982) | 2008 | | pagina 24