Veranderend stadsbeeld 26 juli - Met veel vreugde kunnen wij het IJsselpaviljoen als een aanwinst in ons stadsbeeld verwelkomen, niet alleen om de feitelijkheid, maar ook vanwege de wijze waarop de architect wel een heel opvallend geheel heeft geschapen - een dergelijk etablissement moet uit hoofde van zijn functie nu eenmaal de aandacht trekken - doch beslist niet iets opdringe rigs, dat in het stadsbeeld zou domineren. Van welke kant men ook komt, het trekt op een aangename en aanlokkelijke wijze de aandacht. De bezoekers van het IJssel paviljoen krijgen echter behalve een van het grootste deel prachtig uitzicht ook iets te zien wat helaas minder fraai is, namelijk de abominabele toestand waarin vooral het eerste stuk van cle loswal langs de IJs- selkade tussen Brugstraat en Marspoort straat zich bevindt. Als wij goed zijn inge licht, bestaan er plannen om tussen de los- Ansichtkaart van het IJsselpaviljoenmet rechts de ijsbar. (foto: Stedelijk Museum Zutphen) wal en de IJsselkade een plantsoen aan te leggen. Wij juichen een dergelijk voorne men van harte toe, maar zouden daar als dringende wenselijkheid aan willen toe voegen dat dan de opslagplaats voor zand en grind naar het haventerrein verhuist. Immers, men kan dan een zo fraai moge lijk plantsoen aanleggen. Pot met kostbare oude munten gevonden 4 augustus - Zaterdagmorgen is bij de afbraak van de oude gebouwen aan de Schupstoel, waar een nieuw gedeelte van de NV Spaarbankvereniging Zutphen zal verrijzen, een pot met kostbare oude mun ten gevonden. Zij zijn waarschijnlijk nogal zeldzaam. De tot nu toe ontcijferde geld stukken dragen elk een verschillend op schrift en hebben diverse afmetingen. Vrijdagmiddag had men reeds één munt gevonden op ongeveer een meter van de plaats waar de pot later ontdekt zou wor den. Men is er niet in geslaagd deze onge schonden uit de grond te krijgen, doordat hij werd geraakt door een pikhouweel en in brokken uiteenviel. Eerst toen ontdekten de verraste werklieden dat er behalve zilve ren ook gouden munten in zaten, aaneen- geklonterd. Raadsels Vanzelfsprekend zijn er diverse raadsels bij deze vondst op te lossen. Hoe komen bij voorbeeld de gouden munten - die waar schijnlijk uit de late middeleeuwen dateren; de zilveren zijn van 1481 - precies in het midden van de pot? Men zal zich wellicht afvragen op welke wijze en waarom zo veel geld in de grond van de Schupstoel, waarvan de Spaarbankvereniging nu eigenaar is, te recht is gekomen. De aannemer veronder stelt dat een rijke bewoner bij het bericht dat Zutphen door de Spanjaarden zou worden uitgemoord, zijn pot met geld in de grond heeft gestopt. 78 BcïmIwm Bt*r

Zutphen (vanaf 1982) | 2008 | | pagina 22