Het meest spectaculaire nieuws in het derde kwartaal van 1958 was misschien wel de vondst van een pot met kostbare oude munten bij werkzaamheden aan de Schupstoel. Die munten zorgen een halve eeuw na dato nog steeds voor de nodige beroering, zoals blijkt uit het artikeltje op pag. 75. Maar er was méér. Theo Hebing ging opnieuw een halve eeuw terug in de tijd, en bladerde door de vergeelde kranten van het Zutphens Dagblad Afbraak panden Oude en Nieuwe Gasthuis 9 juli - De afbraak van de gebouwen van het Oude en Nieuwe Gasthuis op de hoek van de Wellestraat en Stationsstraat is be gonnen. De rechtervleugel is al grotendeels verdwenen, en in de loop van de komende drie maanden zal de gehele voorzijde langs de Wellestraat gesloopt worden. In een vol gende fase moet ook de Montessorischool het veld ruimen. Op de plaats van de voorgevel, die nu wordt weggebroken, is een moderne winkelgalerij geprojecteerd. Verder komen er enkele kan toren en een lunchroom. Wanneer met de bouw van deze panden een begin wordt ge maakt is nog niet bekend. Vernieuwing Zutphen staat trouwens de laatste weken op nieuw in het teken van de vernieuwing, want zowel het werk aan de Nieuwstad als dat aan de Overwelving-Molengracht nadert zijn voltooiing. Aan de Nieuwstad wordt tot aan de Gasthuisstraat nieuwe bestrating aan gebracht-. De gehate 'kinderhoofdjes' ver dwijnen, en in plaats hiervan komt gladde betonbestrating. Helaas is er op het ogenblik niet voldoende geld om de gehele Nieuw stad van een nieuw wegdek te voorzien, en zo hobbelt men dus na de Gasthuisstraat weer op de keien verder. Verkeerslichten Een grote verbetering beloven de verkeers lichten te zullen worden. Behalve deze in stallaties worden oversteekplaatsen voor voetgangers gemaakt; die aan het Rijkenha- ge bestond reeds, maar die aan de Turfstraat is nieuw. Zoals bekend is men verplicht ach ter de kettingen naar het oversteekpunt te lo pen en dan eerst de straat, tussen de witte lijnen door, over te steken. Aan de Oude Wand zal een waarschuwingslicht worden geplaatst. Opnieuw verdwijnt een stukje geschiedenis uit de stationswijk: het Oude en Nieuwe Gasthuisdie al in 1625 een fusie aangingen. In 1841, na invoe ring van de Krankzinnigenwetbood het onderdak aan 123 geesteszieken. (foto: Stedelijk Museum Zutphen) ZUTPHEN Zutphen vijftig jaar geleden (3)

Zutphen (vanaf 1982) | 2008 | | pagina 21