RIA GRESNIGT, AAFJE GROUSTRA MELIA KOOIJ-VAN DER LEUR In het Regionaal Archief Zutphen zijn bijzondere charters ofwel oorkonden te vinden. In het kader van het Zutphense charterjaar lichten we uit deze rijke schat enkele charters.1 Daar in worden de huwelijkse voorwaarden uiteengezet voor de koopmanszoon Andries Iseren Alphartszoon en zijn bruid Wilhelmina van Arkel. De eerste alinea van een van de charters is als kadertekst afgedrukt. In dit artikel leest u wie Andries Iseren was, met wie hij trouwde, wat de Gelderse hertog hiermee te maken kreeg en waaruit de bruidsschat bestond. Het begin van de eerste alinea van een van de charters: 'Wy Joan van Eerde ind Andries Iseren Alphartz soen hilixiuede* van wegen Andries Ise- rens aen ene side ind wij Peter van Egmontbastert soin heren Johans heere to Egmont int to Iselsteyn, ind Huege vanden Broick hilixiuede van wegen des hoichgebaeren dur- luchtigen ffursten Arnoltz hertoigen van Gelre ind van Guelich ind greve van Zutphen ons lieven genedigen heren ind des edelen ind vermoigenden joncker Wil hems, soin tot Egmont ind tot Iselsteyn ind bruders to Gelreons lieven geminden jonckheren van ge- heyte ind bevele ons genedigen lieven heren vurscreven** mit jonckfrow Wil hem van Are kei, bastert dochter des edlen joncker Wil hems soin tot Are keil, hoe re nichten an die ander syde, doin kondt ind tuegen apenbairlick in diessen apenen brievedat wy alss mage ind frunde ind hilixiuede van beyden syden vurscreven enen witlicken hilick aver- dragen gededinckt ind gemaickt hebben tusschen Andries Iseren and joffer Wilhem vurscreven in manieren ind vurwerden alss hir nae bescreven steeth...'2 hilixiuede: getuigen bij de huwelijksovereenkomst; ze werden tevens gezien als borgen, die garant stonden voor de naleving van de overeenkomst vurscreven: hetgeen hiervoor geschreven staat (kan zowel op een persoon als op een zaak slaan) De bruidegom Andries Iseren Alphartszoon was een telg uit een rijke koopmansfamilie. De familie woon de sedert de dertiende eeuw in Zutphen. In 1299 vinden we een vermelding van een Andries Iseren als schepen van Zutphen.3 In 1378 werd een andere Andries Iseren be leend met de Boedelhof in Warnsveld, waar door hij dienstman van de hertog werd. De kogge met een scheepslading van de koop man Plonis Iseren werd in 1398 gekaapt door de Hollanders. Het schip werd aan 1 Zie voor een duidelijke uitleg over charters het artikel van Femia Siero Sandra Oosterholt in: Zut phen tijdschrift voor de historie van Zutphen en omgeving, 2-2008, p. 31 2 OAZ Collectie Meinsma inv.nr. 240; Gimberg, J. 'Schade, in de middeleeuwen door Hollanders, Friezen en Engelschen aan Zutphensche kooplieden toegebracht' in: Bijdragen en Mededelingen Gelre, dl. V (1902) p. 294. 3 Winter, J.M.van, Ministerialiteit en ridderschap in Gelre en Zutphen, Arnhem 1962 Bijlagen tabel Al 11 Ministerialen in het kwartier Zutphen nr. 36. ZUTPHEN Het huwelijk van Andries Heren esn Wilhelmirsa van Arkel in 1436

Zutphen (vanaf 1982) | 2008 | | pagina 13