het eind van de 19de eeuw werd het pand verbouwd tot Grand Hotel du Soleil. In 1935 werd het een overheidskantoor (belasting, kadaster, kinderbescherming). Nu wordt het pand verbouwd tot een luxe appartementen complex. De vijf werkputten werden op be dreigde locaties aangelegd. In grote lijnen, en enigszins vereenvoudigd weergegeven, kwam het volgende beeld naar voren. Afge zien van oudere bewoningssporen, begon de verstedelijking hier in de 12de eeuw. Op de oudste omgrachting uit de 9de eeuw onder de Zaadmarkt sloot een 12de-eeuwse gracht aan van een noordelijke stadsuitbreiding. Deze gracht werd onder het zuidwestelijke deel van Zaadmarkt 91 aangetroffen en volg de het tracé van de Bernhardsteeg (naast Zaadmarkt 91), Schupstoel, Oude Wand en Rozengracht. Van de bijbehorende wal werd in een lange profielsleuf haaks op de Bern hardsteeg vrijwel niets teruggevonden. De wal is waarschijnlijk kort na 1200 in zijn ge heel weer in de gracht teruggeschoven. Dit hing samen met de stadsrechtverlening in 1191-96 en de daaropvolgende groei van de stad. Er zijn voorzichtige aanwijzingen voor tufstenen torens in dit walgedeelte, maar de te verwachten locaties vielen buiten dit on derzoek. Versteningsproces Na de slechting van de wal en demping van de gracht werden al snel huispercelen uitge geven aan de Bernhardsteeg, mogelijk aan de Zaadmarkt en aan een verdwenen straat parallel aan de Bernhardsteeg. Uit de dicht heid van de huisresten (waarvan vooral le men vloeren werden aangetroffen) blijkt dat de bebouwing erg dicht was in de snelgroei ende stad. De huispercelen maten ca. 5 m breedte en in één geval kon een complete huislengte worden vastgesteld: 9,4 m. De verstening zette kort na 1300 in met Bern hardsteeg 3, dat bouwhistorisch nog veel resten uit de bouwtijd vertoont. Er zijn geen aanwijzingen gevonden voor stadsbranden, Stratigrafie: het onderzoeken van de opbouw van ophogingen en lemen vloeren van houten huizen uit de 13de en 14de eeuw tijdens de opgravin gen op het achterterreinwaar ook het beeldje gevonden is. (foto: afd. Archeologie Gemeente Zutphen) zoals elders in de stad, en het verstenings proces ter plaatse van Zaadmarkt 91, met in elk geval acht huizen, nam ruim honderd jaar in beslag. Zo bestond het oorspronkelij ke hoekperceel aan de Zaadmarkt-Bernhard- steeg uit twee houten huispercelen, die in de loop van de 14de eeuw versteenden, elk met een eigen kelder. In de late 15de eeuw wer den beide panden verenigd en verbouwd. De laat-middeleeuwse zijgevel van Zaad markt 91 dateert van deze verbouwing. Er volgden verbouwingen in 1770 en 1815 (tot koetshuis), en in 1890 werd dit lage hoek perceel verhoogd en verenigd met de impo sante geve! uit 1 770 van het hoofdhuis. ZUTPHEN

Zutphen (vanaf 1982) | 2008 | | pagina 8