Herontdekte charters uit Hall Tijdens het schrijven van de akte is een fout Tijdens het inventariseren van het archief van gemaakt, iets wat weinig voorkomt. De de Nederlands Hervormde Kerk van Hall do- schrijver heeft de datum vergeten waarop de ken in een envelop drie dubbelgevouwen predikant en zijn vrouw het testament heb- charters op. De restaurator heeft deze gevlakt, ben laten opmaken. Die staat er aan de lin- plat gemaakt. Het charter uit 1657 is een akte kerzijde naast geschreven, van testament waarin de predikant van Hall en zijn echtgenote laten vastleggen dat hun Wat maakt een charter bijzonder? nalatenschap zal toevallen aan een zus en Als het goed is, is die vraag inmiddels gro- nicht van de vrouw, en dat na hun overlijden tendeels beantwoord. Het bijzondere zit het resterende bedrag voor de ene helft be- hem in de inhoud, het materiaal, de bijbe- stemd is voor de pastorie van de kerk te Hall horende zegels, maar zeker ook in de look feel van het geheel. Voor een archiefstuk ziet een charter er wel heel erg fraai uit, iets wat je niet van ieder willekeurig archiefstuk kunt zeggen. Wat het gevoel betreft, kunnen wij slechts van harte aanbevelen eens op de stu diezaal van het RAZ langs te komen en een (willekeurig) charter aan te vragen. Of neem deel aan een van de rondleidingen die wor den gegeven op open dagen als de Monu mentendag of Landelijke Archievendag, waarbij u bij uitzondering in de archiefde pots mag komen en eens een charter mag voelen. en voor de andere helft voor de diaconie. Charter uit 1657 uit Hall. (Nederlands Hervormde Kerk Half inventarisnummer 2) Terminologie Chirograaf: een gedeelte van een blad waarop oorspronkelijk twee of meer gelijklui dende akten zijn opgesteld, gescheiden op een aantal tekens (vaak het woord 'chiro- graphicum') die daartoe op de beoogde plaats van lossnijden zijn aangebracht. De ak ten zijn vervolgens vaneengesneden, dwars door dit woord. Het dient als bewijs van twee gelijktijdig en gelijk luidend opgemaakte akten. Pliek: dubbelgevouwen onderkant van het charter (waar de zegelstaart doorgestoken is). Regest: beknopte inhoudsopgave van de akte. Transfix: verscheidene charters aan elkaar gehecht door de nieuwe zegelstaart voor de aanhechting van het zegel door de bestaande zegelstaarten te steken (transfigeren). Zegel: hoeveelheid was, metaal of lak waarin met behulp van een stempel of ander hulpmiddel een afbeelding of tekst is aangebracht en die ter bekrachtiging van een akte daarop of daaraan is bevestigd door de opsteller en andere betrokkenen. Zegelstaart: strookje perkament om het zegel aan te hechten; los door de onderzijde van het charter gestoken of ingeknipt onderste deel van het charter. ZUTPHEN 9Ci>

Zutphen (vanaf 1982) | 2008 | | pagina 6