Zegels Charters zijn voorzien van één of meer ze gels. Als er geen zegel(s) meer aan zitten, is dat zeer waarschijnlijk omdat het zegel dan verloren is gegaan, niet omdat het niet geze geld is geweest. Het zegel werd namelijk ge bruikt om het stuk te waarmerken, zoals wij nu een handtekening zouden plaatsen. Een zegel is echter veel meer dan een handteke ning. Een zegel is op zichzelf een grote bron van informatie. De vorm, de kleur en zeker de afbeelding en opschriften maken het tot een uniek document. Zegels worden dan ook gebruikt in vele takken van de histori sche wetenschap, zoals uiteraard oorkonde leer (diplomatiek) en zegelkunde (sigillogra- fie), maar ook opschriftkunde (epigrafie), naamkunde (onomastiek), heraldiek en ico nografie. Zegel van Zutphen in groene was1655. Oud Archief Zutpheninventarisnummer 1510) In de middeleeuwen werden de meeste ze gelstempels van brons of messing gemaakt. In de 15de en begin 16de eeuw probeerden de koningen, adel, steden en geestelijkheid van hun stempels echte kunstwerkjes te ma ken. Vanaf de 16de eeuw kwamen echter steeds meer de wapens voor als zegelbeeld, en werden de afbeeldingen vanuit artistiek oogpunt minder bijzonder. De zegels zelf bestaan meestal uit bijenwas gemengd met hars. In de middeleeuwen komen zeer veel rode en groene zegels voor. Het rood ver kreeg men door de bijenwas te mengen met vermiljoen, menie of rode aarde; groen werd verkregen door toevoeging van kopergroen. Er zijn wel uitzonderingen op het gebruik van wassen zegels. Zo gebruikte de pauselij ke kanselarij loodzegels, en zijn er spora disch goudzegels gebruikt door keizers in de 12de en 14de eeuw. Mysterie Het belangrijkste charter van Zutphen is on getwijfeld de oudst bekende stadsbrief, uit gevaardigd door Otto I, graaf van Gel re en Zutphen. Circa 1200 verleende hij daarmee de stedelijke vrijheid en andere voorrechten aan Zutphen. Er is een mysterie rondom dit charter dat het extra bijzonder maakt. Vol gens de datering op het stuk zou het zijn op gesteld en gezegeld in 1190. Er vielen de deskundigen echter vreemde 'fouten' op in de tekst, zoals onregelmatigheden in de op maak en verscheidene correcties. Dit gaf aanleiding tot de discussie over de authenti citeit ervan. Is dit wel de originele stadsbrief of hebben we te maken met een afschrift, heruitvaardiging of nog erger: een verval sing? Niet origineel Dit vraagstuk houdt de gemoederen al jaren lang bezig. Dat het niet de origi nele stadsbrief is, daar is men het in middels wel over eens. De kwestie van afschrift, heruitvaardiging of ver valsing, de datering en het waarom er van, is nog steeds niet tot bevrediging van iedereen opgelost. Voor een uitge breide toelichting op dit raadsel wordt verwezen naar Geschiedenis van Zut pheni, 1989 (hoofdstuk 2) en De Sint Walburgiskerk in Zutphen. Momenten uit de geschiedenis van een middel eeuwse kerk (Zutphen 1999). ZUTPHEN

Zutphen (vanaf 1982) | 2008 | | pagina 4