FEMIA SIERO SANDRA OOSTERHOLT 2008 is voor het Regionaal Archief Zutphen (RAZ) het 'charterjaar'. Het hele jaar door wor den activiteiten georganiseerd die in het teken staan van charters. Vanwege de enorme hoe veelheid charters die het RAZ beheert (ruim zesduizend) is het charter als thema genomen. Wat zijn charters nu eigenlijk? Heel kort gezegd zijn charters (spreek uit gens onder spanning gedroogd. Dit resul- 'sjarters' in plaats van 'tjarters', zoals een teerde in stevig blank, geel-wit materiaal vliegtuig) akten op perkament. De term waarop geschreven kon worden. 'charter' is zeer waarschijnlijk afkomstig van de middeleeuwse aanduiding van het woord oorkonde: 'carta'. Deze akten, ofwel oor konden, zijn voorzien van zegels van alle (rechts)personen die de overeenkomst zijn aangegaan. De overeenkomst gaat altijd over geld, goederen of rechten. De oorkonde diende als juridisch bewijsstuk. In de mid deleeuwen werden alle belangrijke zaken in dergelijke akten vastgelegd; zaken als koop of verkoop van grond, erfpachtovereenkom sten, rechten voor het heffen van tol of be- Door het spannen van de huid ontstonden vaak lastingen et cetera. Op 20 november 2008 organiseert het Regionaal Archief Zutphen een lezing over de stadsbrief ofwel 'de Zutphense Falsa'. De historicus Ed Harenberg heeft uitgebreid onderzoek gedaan naar dit document. Hierover houdt hij een lezing in de Commissiekamer (ou de stadhuis) van 20.00 tot 22.00 uur; de deur is open vanaf 19.30 uur. De toegang is gratis. gaatjes. De schrijver plaatste de tekst netjes om de gaten heen. Sutphania is een oude benaming voor Zutphen. (Oud Archief Zutphen, inventarisnum mer 605, regest 3) Schrijven op huid De eerste vermelding van het schrijven op huid dateert van circa 2900 v. Chr. Perka ment bleef tot ongeveer het einde van de 14de eeuw de belangrijkste drager voor ge schriften. Vanaf die tijd begon papier, dat vanaf de 11 de eeuw ook in Europa werd in gevoerd, langzamerhand het perkament te vervangen. Papier was immers goedkoper en de productie ervan verliep sneller. Met name voor officiële documenten bleef perkament nog lang in gebruik. Toen echter ook de Perkament werd meestal gemaakt van huid handtekening juridisch gezien het zegel kon van schapen, kalveren of geiten. De huid vervangen, werden steeds meer akten ook werd behandeld met kalk, door schaven ont- op papier opgesteld. Perkament is sindsdien daan van haar- en vleesresten, daarna gepo- alleen nog maar in gebruik ten behoeve van lijst met bijvoorbeeld puimsteen en vervol- ceremoniële stukken. ZUTPHEN Charters; vorm en inhoud vallen samen

Zutphen (vanaf 1982) | 2008 | | pagina 3