Een beetje Duits Taalmoeilijkheden waren er in het begin nogal. Gelukkig kende Magda een beetje Duits en kon ze zich op deze manier ver staanbaar maken. Maar Piri kende geen Duits. 'Je snapt wel dat ik in het begin het Duits en Nederlands weieens door elkaar haalde, tot wanhoop van Magda, die dacht dat ik het nooit zou leren/ Het grootste probleem voor de zussen is de constructie van de zinnen, omdat die zo geheel ver schillend is van het Hongaars. In de biblio theek van Arnhem kunnen zij Hongaarse werken lenen, en ook hebben zij contact met Hongaarse families in Zutphen en om geving, die meestal ook wel boeken bezit ten. 'We gaan hier zo veel mogelijk naar concerten en toneel, maar 't meest toch naar de film. Morgenavond gaan we ook; ik verheug me er echt op', zegt Piri. Herbegrafenis van stadhouder prins Willem V 25 april In tegenwoordigheid van konin gin Juliana en prins Bernhard zullen op 29 april in de koninklijke grafkelder te Delft de stoffelijke resten worden bijgezet van de op 9 april 1806 te Brunswijk als balling overleden laatste prins-stadhouder van de Republiek der Verenigde Nederlanden, prins Willem V. Met dit plechtige gebeuren wordt een ere schuld ingelost tegenover de laatste stad houder. Te midden van heftige beroeringen aan het einde van de 18de eeuw is in een ontelbaar aantal schotschriften een stroom van laster en beledigingen over hem uitge stort. Latere historici hebben kunnen getui gen dat hij te goedmoedig van aard is ge weest om het hoofd te kunnen bieden aan het despotisme der regenten in de tweede helft der 18de eeuw. Slecht ingerichte staat Toen prins Willem V (geboren 8 maart 1 748) in 1766 meerderjarig was geworden, trof hij een verdeelde en slecht ingerichte staat aan. Slechts een bijzonder krachtige persoonlijkheid met inzicht in de zich vol trekkende veranderingen zou misschien in staat zijn geweest de vele stromingen van die tijd in goede banen te leiden. Prins Wil lem V - in zijn opvoeding sterk beïnvloed door zijn voogd hertog Lodewijk Ernst von Brunswijk Wolfenbüttel - miste echter die kwaliteiten. Het oprukken van de Franse le gers in de winter van 1794 op 1795 is de directe aanleiding geweest tot zijn vertrek uit ons land naar Engeland. In zijn eerste brief die Willem V na zijn landing te Har wich aan zijn dochter prinses Louise van Brunswijk zond, schreef hij: 'Ik weet niet of ik mijn vaderland ooit zal terugzien, maar ik zal ervan blijven houden wat er ook ge beurt, en ik zal God altijd bidden voor zijn welzijn/ Hoop verloren Tot 1801 is de stadhouder in Engeland ge bleven. Zijn hoop op Engelse hulp ging na de val van William Pitt geheel verloren, waarna hij zich in november 1801 vestigde op Oranienstein bij Dietz in Nassau, al waar hij als regerend Duits vorst door de landsbevolking hartelijk werd ontvangen. De wintermaanden brachten de stadhouder en zijn gemalin meestal door in Brunswijk in de domproosdij. Hier is de prins-stad houder, na elf jaar ballingschap, in de nacht van 8 op 9 april 1806 overleden. In de hertogelijke grafkelder onder de Bruns- wijkse domkerk vond onder veel eerbetoon op 18 april 1806 de bijzetting plaats van het gebalsemde lichaam. De zilveren bus

Zutphen (vanaf 1982) | 2008 | | pagina 23