De hoogte van deze weg zal met het oog op hogere waterstanden echter nog nader be paald worden, omdat de breedte daarmee ten nauwste samenhangt. Verder is er sprake van een nieuwe traverse naar Warnsveld. Daarvoor zal een nieuwe brug over de Ber- kel gebouwd moeten worden, en een nieu we weg aangelegd worden achter de Zut- phense begraafplaatsen, die de Prins Bern- hardlaan kruist, de route langs de Berkel volgt, en aansluit op de Rijksweg achter het nauwe gedeelte van het dorp Warnsveld. Nu de zaken zo liggen, kan men slechts hopen dat de beoogde veranderingen niet al te lang op zich zullen laten wachten. Het is een be lang van de eerste orde voor Zutphen, dat de stad metterdaad een knooppunt van verkeer zal blijven. Hongaarse zusjes Magda en Piri Töth voelen zich thuis in Zutphen 21 april - Piri Töth is het aan te zien dat zij een Hongaarse is. Zij heeft gitzwart haar en vlammende ogen, die zo af en toe 'vuur' kunnen schieten. Zij is 23 jaar en werkt als naaister op een groot confec tiebedrijf in Zutphen. Magda, haar zuster, zou daarentegen een Nederlandse kun nen zijn. Haar uiterlijk verraadt geenszins haar Hongaarse afkomst. Zij is drie jaar ouder dan Piri en werkt op een kantoor in Zutphen. Direct na de opstand in november 1956 zijn zij en nog een zusje, dat in Wagenin- gen werkt, op pad gegaan, de vrijheid tege moet. Met nog andere kennissen zijn zij naar Oostenrijk gelopen en wanneer Mag da nu nog over deze tocht vertelt, voelt men als 't ware hoe zwaar en vermoeiend die geweest moet zijn. Maar alles was nog beter dan langer in Hongarije te blijven. Grote schoonmaak Toen zij op 7 januari in Nederland arriveer den, hebben ze eerst een paar weken door gebracht in een kamp; vervolgens kwamen zij in Zutphen. Het bevalt hen hier best. Ook het werk vinden ze leuk. Natuurlijk waren er in het begin veel moeilijkheden, maar de zusjes Töth hebben zich goed aan gepast. Het meest is hen in Nederland de huizenbouw en wegenaanleg opgevallen. 'Dat is enorm veel beter dan in Hongarije', vertelt Piri. 'En dan de spoorwegen... je weet gewoonweg niet wat je ziet', vult Magda aan. Het eten was natuurlijk ook heel vreemd voor Magda en Piri toen ze in Nederland kwamen. 'We zijn er nu zelfs nog niet helemaal aan gewend', vertellen ze lachend. Het is te begrijpen dat zij het behoorlijk druk hebben met hun huishou dinkje in de Hemonystraat, waar zij twee kamers bewonen. Elke dag moet er gekookt worden, de was gedaan, en natuurlijk blijft de grote schoonmaak ook niet achterwege. De Hongaarse zusjes Piri (links) en Magda zijn na hun werktijd nog druk met hun huishoudin kje in de Hemonystraat. (foto: Stedelijk Museum Zutphen)

Zutphen (vanaf 1982) | 2008 | | pagina 22