HAN KOOLHOF Een van de meest curieuze railvoertuigen die in Nederland dienst hebben gedaan, was Motortractor No 22 van Tramweg Maatschap pij 'De Graafschap' (TMDG). De TMDG on derhield vanaf 24 december 1903 de stoom- tramdienst Zutphen-Warnsveld-Vorden-Hen- gelo (G). In 1923 maakte 'De Graafschap' een grote sprong voorwaarts. Op 20 maart van dat jaar kocht ze van de gemeente Apel doorn twee Fiat-benzinemotorrijtuigen en Motortractor No 22. Deze laatste was van oorsprong een (tweedehands) vrachtwagen die tot tractor was verbouwd; hij had hierbij flenswielen gekregen. Deze tractor kon een paar rijtuigjes trekken over het enige tram lijntje dat Apeldoorn rijk was: dat naar Het Loo. Maar in 1922 nam de bus het over. Twee motorrijtuigen, twee paardentramrijtui gen en de tractor gingen in een openbare verkoping over naar de TMDG. De motorrij tuigen en de tractor werden bij Allan in Rot terdam verbouwd. De motortractor werd hierbij voorzien van een bagageafdeling met schuifdeuren. De tractor was in staat vier tweeassige rijtuigjes te trekken. De stoom tramlocomotieven zouden voortaan alleen nog maar in actie komen voor de donder dagse markttram en voor goederenvervoer. Op 15 november 1924 stelde de TMDG de motortractor officieel in dienst. Nog diezelf de dag botste hij op een stoomtram. Hierbij werd de motor zo ernstig beschadigd dat hij niet meer hersteld kon worden. De tractor werd buiten dienst gesteld en vervolgens ge sloopt; van de bruikbare delen werd in 1925 een bagagewagen gemaakt. Hiermee was de TMDG ook haar reserve kwijt bij revisie of defecten van de beide motorwagens. Daarop besloot zij maar de gehele motortramdienst op te heffen. Bronnen Hesselink, Fi.G. (1977), Stoomtrams in Gelder land. Trams en tramlijnenRotterdam: Wyt. Montenberg, Joh. W. (1964), Zutphense paarde- en stoomtrams, Zutphen: Van Someren. Nieweg, FL (1951), Geschiedenis van een Gelders Streekvervoerbedrijf. 70 jaar Geldersche Tram weg-Maatschappij. 27 juni 1951Doetinchem: Geldersche Tramweg-Maatschappij. Ook de af beelding komt uit dit boek. Sluiter, J.W.e.a. (2002), Overzicht van de Neder landse spoor- en tramwegbedrijven, Leiden Utrecht: Matrijs. ZUTPHEN Het korte Seven van Motortractor Ni 22

Zutphen (vanaf 1982) | 2008 | | pagina 19