Valckstraat drie nieuwe huisjes gebouwd. De muren van het nuuv» te bouwen deel zullen ge ïsoleerd worden met 20 cm kurk. Daardoor kan men binnen een temperatuur van -20°C berei ken. In het nieuwe plan is plaats voor 870.000 kilo boter. De nieuwbouw wordt in november 1949 officieel in gebruik genomen. Op dat mo ment ligt er al twee miljoen kilogram aan goede ren opgeslagen zoals vlees, boter, eieren, wild, gevogelte en fruit. Uit het Zutphens Dagblad van 29 november 1958: 'Aan de Havenstraat achter het stationsemplace ment, waar de oudste kern van de Zutphense in dustrie is gevestigd, staat het omvangrijke gebouw van de NV Koelhuis De Landbouw. Van buiten is er niet veel aan te zien, want het is één grote steen kolos zonder vensters, zodat er niets te be speuren valt van wat zich in het inwendige af speelt. Het koelhuis heeft in de eerste plaats zijn bestaan te danken aan de boter. Rond 1920 was hier in de stad een belangrijke zuivelhandel en er was behoefte aan een koelhuis voor het bewaren van de voorraden. Het is niet bij boter gebleven. Het was een tijdje het grootste koelhuis van het oosten van net land en verleende belangrijke diensten aan de levensmiddelenindustrie van ge heel Gelderland en Overijssel/ 'Wil men met het bedrijf kennismaken, dan is een dikke winterjas geen overbodige luxe, want bin nen heerst zomer en winter een- temperatuur van twaalf graden onder nul. De verslaggever wordt rondgeleid door de heer W. Doevendans, chef van de expeditie, die al twintig jaar aan het bedrijf is verbonden. Een koelhuis is een internationaal georiënteerd bedrijf. Ettelijke buitenlandse vracht wagens komen levensmiddelen halen en brengen. Hart en longen van het koelhuis is de elektrische koelinstallatie, die in de machinekamer staat op gesteld en die volautomatisch werkt. De koelma chines worden via een thermostaat vanzelf inge schakeld wanneer de temperatuur boven een be paalde waarde stijgt. De koeling geschiedt door koude lucht die door de verschillende ruimten wordt geblazen.' 'Zware deuren geven toegang tot de koelruim ten waar de levensmiddelen liggen opgestapeld. Boter, vlees en spek vormen de belangrijkste producten die er liggen. In het najaar is de jachtbuit van de Veluwe en Achterhoek in een ruime variatie aanwezig. Edelherten, reeën, wil de zwijnen, hazen, konijnen en fazanten liggen er te kust en te keur. Maar er liggen ook goede ren die men er niet direct verwacht. Wat denkt u van een bontjas en wollen winterkleren? Het koelhuis is hiervoor 's zomers een veilige schuil plaats tegen de mot, en er zijn Zutphenaren die hier in de zomermaanden hun wollen onder goed in bewaring geven. Winkeliers en particu lieren kunnen van deze service gebruik maken. Maar ook de aan het koelhuis verbonden ijsfa- bricage, die nog steeds een behoorlijke afzet heeft, werkt hieraan mee. Wie voor een zieke ijs nodig heeft, kan hier terecht. In de ijswereld in het binnenste van het koelhuis werken ook mensen die dagelijks in de weer zijn met het opslaan en transporteren van de voorraden. De ze mensen zijn natuurlijk voor deze omstandig heden gekleed.' Capaciteit van 14.000 m3 Voor een totale investering van twee miljoen gul den verrijst begin februari 1984 een nieuw vries huis van zo'n tien meter hoog. Het krijgt een in houd van 14.000 m3 op een bouwoppervlakte van 140 m2. Het koelhuis beschikt tot dan over een to tale capaciteit van 25.000 m3. Een deel van het oude vrieshuis wordt buiten bedrijf gesteld. Het is te oud en volgens de toenmalige technische mo gelijkheden slecht geïsoleerd. De nieuwe isolatie techniek maakt het mogelijk dat het koelhuis straks evenveel energie verbruikt als op dat mo ment, hoewel de capaciteit met 25% toeneemt. In mei 1994 gaat het koelhuis de Landbouw deel uitmaken van de holding Vrieshuizen Oost Neder land, waarvan H. Jansen uit Winterswijk eigenaar is. Tot dan is het koelhuis eigendom van drie coö peraties: Coberco, Coveco en Cebeco Handels- raad. Eigenaar in 2006 is de firma Coldstore in Hengelo (O). ZUTPHEN

Zutphen (vanaf 1982) | 2008 | | pagina 17