Een geheel nieuwe luchtkoelinstallatie wordt in houding van het koelhuis hebben geijverd, een 1927 in gebruik genomen. Alle andere machi- goede zaak hebben gediend, en in het waarach- nes worden in 1931 en 1932 vervangen. Het tig belang van onze zuivelbereidende bevolking koelhuis kan dan tot de best ingerichte vrieshui- hebben gehandeld, zen van ons land gerekend worden. Ook op so ciaal gebied gebeurt er het een en ander: voor De aandeelhouders bestaan in 1936 uit 61 het personeel wordt in 1929 een ouderdoms- coöperatieve zuivelfabrieken, drie coöperatieve en weduwenverzekering afgesloten. 12V2-jarig bestaan zuivelexportverenigingen, drie coöperatieve zui- velbonden en één andere vereniging op land bouwgebied. In de krant van 17 april 1936 staat een verslag In 1943 worden de nieuwste verdampers ge- van het 12V2-jarig bestaan. Over het algemeen kocht voor het vrieshuis en de ijsfabriek. Die ijs- kan gesteld worden dat het koelhuis goed bezet fabriek levert staven ijs af van ongeveer ander- was en dat de bewaarresultaten heel goed zijn halve meter lang en 25 kg zwaar. Ze worden geweest. Zo zijn er varkens uit de koeling geko- onder meer gebruikt voor ijskasten. Dat waren men die daar anderhalf jaar gelegen hebben en goed geïsoleerde kasten waarin staven ijs in een die in uitstekende conditie waren. Als gevolg van speciaal vak werden gelegd. Die koelen de rest het stagnerende goederen- en handelsverkeer van de kast. Daarnaast wordt het ijs ook ge moeten ook boter en eieren steeds langer in het brui kt voor het koelen van bierpompen. koelhuis blijven. Bij dit 12V2-jarig bestaan wordt de vraag gesteld wat het koelhuis heeft gedaan -20°C voor meer stabilisatie in de landbouw. Het ant- In mei 1948 wordt een begin gemaakt met de woord is dat er steeds aan alle aanvragen van de sloop van vier huisjes aan de Noorderhaven. Op aandeelhouders om koelhuisruimte kon worden deze plaats zal een nieuw gedeelte van het voldaan en tegen behoorlijke tarieven. Er staat koelhuis komen. Ter compensatie van het verlies de aandeelhouders een apparaat ter beschikking aan woonruimte worden door de NV aan de dat zowel op koeltechnisch als bewaartechnisch gebied aan de hoogste eisen voldoet. Bovendien wordt het voor proefnemingen in het belang van de zuivelbereiding gratis ter beschikking gesteld. Ook de vrachtbesparing die het hebben van een koelhuis in het midden van het productie gebied geeft, mag als voordeel worden gezien. Hierdoor wor den de goederen maar korte tijd aan de nadelen van het transport bloot gesteld. Daar naast wordt een goede rente betaald voor het in de zaak gestoken kapitaal. De eind- Koelhuis De Landbouw (rechts van de hefbrug over de Noorderhaven) was het eerste conclusie in 1936 is dat allen Zutphense bedrijf dat na de oorlog weer elektriciteit kreeg: op 17 april 1945, minder die destijds voor de instand- dan tien dagen na de bevrijding van de binnenstad, (foto: Stedelijk Museum Zutphen) -*'*r ZUTPHEN ;s

Zutphen (vanaf 1982) | 2008 | | pagina 16