Archeologisch veldwerk in de Lievenheersteeg. (foto: afd. Archeologie Gemeente Zutphen) van Onze Lieve Vrouwe (Maria). De devotie 17de en 18de eeuw werd het terrein geschikt zou in de Nederlanden zijn ontstaan in de voor bewoning. Tot het begin van de 19de 15de eeuw, en zich van daaruit over Europa eeuw bestond het terrein uit vier achtererven hebben verspreid. In een afvalkuil uit rond van huizen aan de Spittaal straat. Het afval re- 1500 in een van de kelders onder het hoekhuis presenteert dat van een ambachtelijke midden- werd overigens een rozenkranskraal gevonden. klasse. Op een van de erven werd het afval van een knopenmaker gevonden. Kort na 1800 be- Volksbuurt gon de bevolking van Zutphen explosief te Op de bouwlocatie (550 m2) Lievenheersteeg - groeien van 7.700 in 1808 naar 10.000 in Wanne (juli-augustus 2007), ten noorden van 1832 tot 15.500 in 1865. De nieuwkomers wa de Spittaalstraat, is na de sloop van de 19de- ren vooral arme mensen die het verarmde plat en 20ste-eeuwse bebouwing archeologisch on- teland of oorlogsgebieden waren ontvlucht, derzoek verricht. De Lievenheersteeg maakte deel uit van de 19de-eeuwse volkswijk Pols- Hoge huren broek. Hoe de stadsontwikkeling zich heeft De eigenaren van de huizen aan de Spittaal- voltrokken in de laatste middeleeuwse stadsuit- straat en Laarstraat reageerden op de grote breiding Spittaalstad is slecht bekend. Vandaar vraag naar huisvesting door de aanleg van dat de aandacht mede hierop gericht was. Te- sloppengangen. Aan de Lievenheersteeg zijn vens waren er veel vragen met betrekking tot twee sloppengangen gevonden uit 1823 en de ontwikkeling van de volksbuurt. De archeo- 1825, beide in eigendom van bakkers. Een logische gegevens leverden in combinatie met gang bestond uit drie achter elkaar gelegen de historische gegevens en kadastraal kaartma- een kamerwoningen onder een dak, ontsloten teriaal een scherp beeld op van de ontwikke- via een smal gangetje opzij (op de plaats van ling van en het leven in een van de armoedig- voorheen Lievenheersteeg 18-20). De naastlig- ste buurten van Zutphen. Alhoewel de Lieven- gende sloppengang bestond uit vier eenkamer- heersteeg in de 15de eeuw al bestond, stonden woningen (twee aan weerszijden), die in het er geen huizen of schuren aan de straat. Het midden door een gangetje waren ontsloten terrein ter plaatse was laag, zompig en zeer (voorheen Lievenheersteeg 22-24). De gangen kwelgevoelig. Pas na ophogingen in de late werden genoemd naar de uitbaters: Gerritsen- 38 ZUTPHEN

Zutphen (vanaf 1982) | 2008 | | pagina 10