burgemeester jhr. mr. C.C. de Jonge de we- In voornoemde brief lanceert Van der Steur deropbouw van Zutphen ter hand. Uiteraard het idee om de bebouwing van het klooster had het herstel van woonruimte voor de be- terrein ten noorden van de kerk en ten wes- volking prioriteit, maar ook de restauratie van ten van het Dormitorium, langs de Rozen- de (middeleeuwse) monumenten zoals de gracht en het Broederenkerkplein, niet in haar zwaar beschadigde St. Walburgiskerk, de vooroorlogse, versnipperde, situatie terug te Wijnhuistoren, die bij de Bevrijding uitbrand- brengen, maar om het geheel te onteigenen, de met het daarin gevestigde museum, en het en in een nieuw gebouw de functies van ar- Broederenkerkcomplex kwam aan de orde. chief, museum en kerk te combineren. Het De Amsterdamse architect was nauw betrok- 'Museumplan' was geboren. Vanaf de eerste ken bij het opstellen van de restauratieplan- schetsen uit 1945/1946 heeft Van der Steur het herstel van de volledige middeleeuwse kloosterhof nagestreefd. In dit plan was een bijzondere plaats ingeruimd voor 'Gideon'. nen voor deze monumenten. ■M Twee vleugels 'Het plan, om het oorlogsgedenkteken de vorm te geven van een bron in het midden van de kloosterhof, lijkt mij zeer goed. Ik heb mij op die plaats van het begin af iets van een bron of een monumentje gedacht Wel is het mijn bedoeling, de mogelijkheid open te houden om verkeer van voetgangers over de kloosterhof mogelijk te maken.' Aldus Van der Steur in mei 1946 aan B W. Zijn eerste schetsplannen werden uitgebreid besproken, en er was een 'aanmerkelijke wijziging' no dig. In het aangepaste Museumplan werden rond de kloostergang nu ook voor het eerst twee nieuwe vleugels getekend. De vleugel langs de Rozengracht zou dienst doen als ten- toonstellings- en museumruimte. De vleugel langs het Broederenkerkplein zou in gebruik komen van de Ned. Herv. Gemeente voor onder andere een kosterswoning, een ver warmingsruimte en een consistorie. Voor de ze, kostbare, plannen wordt subsidie aange vraagd van het Rijk in het kader van de we- deropbouwgelden. De plannen worden on dersteund door het Wijnhuisfonds, en er lijkt geen discussie te zijn over de inhoudelijke noodzaak van het plan. Het museum wachtte Het Broederenkerkplein (begin jaren '50) met het al sinds de brand van de Wijnhuistoren op oorlogsgeclenkteken en restant van de klooster gang (foto: Stedelijk Museum Zutphen Collectie jan Harenberg) nieuwe behuizing, en ook de wensen van de Nederlandse Hervormde Kerk waren al ou der. De benodigde en beschikbare gelden en ZUTPHEN 9 0 n U ♦«»- «r. L-

Zutphen (vanaf 1982) | 2008 | | pagina 9