een paar maanden ben ik alweer terug om te Je was lang de drijvende kracht achter het praten over het boek dat in november ver- tijdschrift, daarnaast'eeuwig secretaris' van schijnt, al denk ik dat het wel 2008 zal wor- de HVZ; je belichaamde het archief, was den. Dat gaat over de geschiedenis van de Gelderse Vereniging van Beroepsonderwijs, ook nog predikant - wat ga je met al die energie doen in Frankrijk? vroeger de Gelderse Vereniging voor Kunst- Ik ben eerst nog met het boek bezig waar ik nijverheid. Die vereniging heeft in Zutphen het net over had. Daarnaast schrijf ik aan twee scholen geëxploiteerd, de Ambachts- een boek over Anthonius Abt, een van de school en de Vakschool voor Meisjes. Over oudste heiligen in de Rooms-katholieke die geschiedenis van bijna 110 jaar gaat het Kerk. Een paar jaar geleden heb ik in op- boek. dracht van het bestuur van de Sint Anthony Groote Broederschap in Zutphen een boekje Al gaande en schrijvende is het nu al een heel ander boek aan het worden dan mij eerst voor ogen stond. Het gaat nu veel meer broederschappen die Anthonius Abt als pa- geschreven als aanvulling op een eerdere publicatie over de in Zutphen aanwezige over de geschiedenis van kunstnijverheid naar vakonderwijs.' Anthonius Abtmet varken (foto: Stedelijk Museum Zutphen) f: A X troonheilige kenden. Ik ga me in Frankrijk vooral bezighouden met deze Anthonius Abt. Overal kom je sporen van hem tegen: op de Veluwe, in Limburg, in België, Frank rijk, Italië. Waarom is hij daar overal ge weest? Had dat te maken met de pest, die toen woedde? De anthonieten kwamen in de Middeleeuwen ook wel in Zutphen, nog vóór er sprake was van een broederschap. De burgerij had wel wat voor hen over, want het waren een soort ziekenbroeders avant la lettre. Ook hier liepen de varkens vrij door de stad, die gevoed werden door de burgerij. In het museum is een beeldje van Anthonius Abt, waarbij hij met een varken afgebeeld is. Het attribuut van deze heilige is dan ook een varken, al zie je ook wel de weergave van een vuur.' De Historische Vereniging Zutphen is in 1981 opgericht Waarom zo laat? 'Dat heeft - denk ik - met de Vereniging Gelre te maken. Die is vanuit Zutphen opge richt; dat was in 1897. Gelre kreeg toen zó'n Zutphens stempel dat er geen behoefte ge weest zal zijn er iets eigens naast te zetten. Na de oorlog kreeg je Archief De Graaf schap, met z'n jaarboeken; daar was ook sprake van een aanzienlijke Zutphense in vloed. De HVZ zou iets gaan worden dat mensen met interesse voor genealogie ver- ZUTPHEN 5 7

Zutphen (vanaf 1982) | 2008 | | pagina 5