HAN KOOLHOF Op 25 april 2007 nam Jaap Riemens, archivaris, publicist en predikant, afscheid van Zut- phen. Per 1 augustus ging hij met de VUT, na bijna 27 jaar bij het Zutphense archief ge werkt te hebben. Met zijn vrouw heeft hij zich in Frankrijk gevestigd, ergens tussen Cha- teau-Chinon en Luzy. Hoe kijkt Jaap Riemens terug op zijn Zutphense tijd? Dat was het leidmotief van het gesprek dat Han Koolhof met hem had. Als ik kennis maak met Jaap Riemens valt me De Stentor typeerde jou als gemeente- op hoe zacht hij spreekt. 'Ja, ik praat soms archivarispublicist en predikantIs dat ook heel zacht. Ik kreeg de laatste jaren steeds jouw volgorde meer last van m'n stem. Ik denk dat het voor- 'De volgorde klopt als je uitgaat van Jaap al te maken heeft met de stress van de afgelo- Riemens-de-archivaris, maar voor mfjn ge pen jaren. Dat is ook een van de redenen dat voel moet-ie andersom. Bij mijn afscheid in ik vervroegd gestopt ben. Ik heb een paar de Burgerzaal heb ik gezegd dat ik mijn keer een longontsteking gehad in de laatste werk als ambtenaar, als archivaris, eigenlijk vijfjaar, en sindsdien ben ik m'n stem min of alleen heb kunnen volhouden omdat ik het meer kwijt. Ik heb toen mijn werk als pastor andere er naast deed. Ik was blij als het vijf in Sint Elizabeth ook anderhalf jaar niet kun- uur was, als ik de deur achter mij dicht deed nen doen. Zodra er enige vermoeidheid op- en kon zeggen: nu ben ik geen archivaris treedt, begeeft mijn stem het.' -j I! If I meer; nu kan ik mij bezighouden met mijn pastorale werk, mijn theologische werk. Mijn boterham verdiende ik bij de gemeen te, maar het beleg kwam toch van mijn an dere activiteiten.' Jaap Riemens (zelfportret) Wat is je achtergrond? 'Ik kom uit Rijssen; daar ben ik ook geboren, n Rijssen was ik van 1978 tot 1980 archiva ris. Eerder, toen ik theologie studeerde in Utrecht, raakte ik enorm overspannen en ben er maar liefst zeven jaar tussenuit ge weest. Ik kon de draad niet meer oppakken, ben wat anders gaan doen, kwam uiteinde- ijk weer terug in Rijssen, en ben via de soci ale werkvoorziening weer aan het werk ge komen. Ik had het idee dat er in Rijssen ge profiteerd werd van het feit dat ik de ge meente niets kostte. De sociale werkvoorzie ning in Almelo, de Soweco, betaalde name- ZUTPHEN 3 i? Jaap C. Riemens: 'Je moet accepteren dat niet alles van waarde bewaard blijft' 'li IP \tt

Zutphen (vanaf 1982) | 2008 | | pagina 3