Boot van parlevinker in stroom verdwenen 24 januari - Donderdagmiddag heeft de heer P.M. Zijdeman, in dienst bij de parle vinker E.H. Veenendaal, op de IJssel onder Eefde een angstig avontuur beleefd. Terwijl hij in zijn bootje bezig was artikelen in een mand te pakken, bestemd voor de opvaren den van het Duitse schip Bielefeld-Bremen voer de schipper plotseling met volle kracht vooruit. Door de zuigkracht die hierdoor ontstond, werd het langszij de Bielefeld- Bremen met een touw vastgemaakte schuit je achterwaarts naar beneden getrokken om in de rivier te verdwijnen. Zijdeman kon op het nippertje het vege lijf redden door op het Duitse schip over te stappen. Met het bootje verdween een grote voorraad levensmiddelen, groenten, tabaksartikelen, melk en melkproducten, eieren, vleeswaren, pantoffels, klompen e.d. in de diepte. Zijde man, die zijn klanten op de IJssel vindt, werd van de Bielefeld-Bremen, welke stroomopwaarts voer, aan de Gorsselse zijde van de uitmonding van het Twentekanaal aangeroepen. Hij voer naar het schip, maak te zijn boot langszij vast en ging, nadat hij een bestelling had gekregen, inpakken. Ter wijl hij daarmede bezig was, ging de Biele feld-Bremen met grote snelheid vooruit, wat niet gebruikelijk is. Toen gebeurde wat hier boven reeds is gezegd. 'Waar is de parlevinker?' Zijdeman heeft eerst gekeken of hij nog iets zou kunnen doen, doch dat bleek niet mo gelijk. Toen is hij overgestapt op de Bielefeld- Bremen. Hij had dit niet moeten uitstellen, want twee tellen nadat het (nieuwe) touw was geknapt, verdween zijn boot in de diep te. Hij kan niet zwemmen, doch al ware het wel het geval geweest, dan nog lijdt het twij fel of hij zich in veiligheid had kunnen stel len, o.m. in verband met de omstandigheid dat alles op en over elkaar rolde. Inmiddels had schipper Leunis uit Terneuzen, die met de Luma 300 a 400 meter achter de Duitser voer, gemerkt wat er was gebeurd. Hij meen de echter dat Zijdeman zich onder water be vond en wierp daarom een reddingsboei uit. Toen hij uitsluitend kisten e.d. zag drijven, is hij de Bielefeld-Bremen achterna gevaren om hulp te vragen. 'Waar is de parlevinker?' in formeerde hij, toen hij langzij was gekomen, waarop Zijdeman zich meldde. Prijzenswaardig Over de behandeling aan boord van de Lu ma sprak Zijdeman vol lof, doch over het geen hem op de Bielefeld-Bremen is overko men, was hij minder te spreken. De Duitse schipper had namelijk geweigerd hem af te zetten, omdat hij meende dat het onmoge lijk was met een geladen schip aan wal te komen. 'Zet dan een boot uit!' drong Zijde veld aan, doch ook dat werd geweigerd. Als motief werd opgegeven dat dit onmogelijk zou zijn vanwege de sterke stroom. Voor schipper Leunis van de Luma, die zulk een prijzenswaardige rol heeft gespeeld in deze affaire, bleek het naderhand wel mogelijk. Proces-verbaal Leunis heeft, nadat de Bielefeld-Bremen was weggevaren, met de mobilofoon de politie, Rijkswaterstaat en de familie Veenendaal ge waarschuwd. Ook stelde hij zich in verbin ding met bakenmeester Wolters in Doesburg. Op diens verzoek heeft hij het anker laten vallen op de plaats waar de parlevinkersboot was gezonken. Te Doesburg is het Duitse schip aangehouden en is proces-verbaal op gemaakt. Vandaag zou men trachten de ge zonken boot te lichten. ZUTPHEN

Zutphen (vanaf 1982) | 2008 | | pagina 22