Op 15 februari van dit jaar overleed jan Nieland. Hij was in 2002 en 2003 een van de redacteuren van Zutphen. Sn die tijd heeft hij diverse artikelen geproduceerd. Bezoekers van de studiezaal van het archief in die tijd zullen hem zich zeker herinneren. Zijn 'onderwerp' was de politiek in de 19de eeuw, maar hij was niet eenkennig, je kon hem niet begroeten of hij zei: 'Moet je nou eens zien en dan had hij weer wat merkwaardigs te pakken. Dat is ook te zien aan de artikelen die hij voor Zutphen schreef, zoals bijgaande vondst. Hij was een opmerkelijk man. JAN NIELAND Reizigers van en naar Zutphen hebben anno 2008 te maken met verschillende spoorweg maatschappijen, net als ruim een eeuw geleden. De NS rijdt tussen Arnhem en Zwolle, een dochter - RegioNS - pendelt tussen Zutphen en Apeldoorn, en ten oosten van Zutphen rij den de dieseltjes van Syntus. Nu klagen reizigers over volle treinen en vertragingen. Eind 19de eeuw werd er ook geklaagd - toen over de tarieven, althans die van de HIJSM - zo blijkt uit de Zutphensche Courant van maart 1894. Vorden ligt aan de spoorlijn van Zutphen naar Winterswijk, die op 24 juli 1878 in gebruik werd genomen. Deze lijn was aangelegd door de Nederlandsch-West- faalsche Spoorweg-Maatschappij, die de exploitatie had uitbesteed aan de Hol- landsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij (HIJSM). De spoorlijn Arnhem-Zutphen was van staatswege aangelegd (wet van 18 augus tus 1860) en werd op 2 februari 1865 in gebruik genomen. Op deze lijn reden trei nen van de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, die anders dan haar naam doet vermoeden een particu- iere onderneming was. mm (bron: J.W. Sluiter e.a. [1991], Overzicht van de Nederlandse spoor- en tramweg- Het station van Vorden (gelijk aan Lichtenvoor de en Groenlo) in zijn oorspronkelijke staat van 1877. In 1919 werd de rechtervleugel van het sta tion verlengd. bedrijven. Leiden/Utrecht: Matrijs) 14 ZUTPHEN VTmT'Tfrr Trein te duur Voor de arbeidende klassen'

Zutphen (vanaf 1982) | 2008 | | pagina 14