omdat hierbij rekening is gehouden met een uitzonderlijke toestand. Overwogen wordt nu, welke maatregelen, in geval zulk een situatie zich zou voordoen, genomen kunnen worden. Inmiddels is het spectaculaire aspect van de werkzaamheden tot dichting van de Baakse Overlaat verdwenen. Wat er thans nog ge beurt of zal gebeuren, spreekt ongetwijfeld minder tot de verbeelding. Het gemaal Pol beek aan de oostzijde van Zutphen is thans bedrijfsklaar. Onderhanden is nog de bouw van kleinere kunstwerken in Warken en Al- men in het raam van de bekading van de Berkeloevers tussen de nieuwe stuw in de Berkel te Warken en het dorp Almen. Op het programma staat nog een gemaaltje in de Bakerwaard onder Baak, waarvan de aanbesteding in 1958 zal plaats hebben. 28 december - Aan de Warnsveldseweg, even vóór de oude begraafplaats, wordt ijverig gewerkt aan de dichting van een deel der oude vestinggracht, de linie van Hooff, die omstreeks het einde van de 19de eeuw werd aangelegd. Deze linie, waarvan thans nog een paar schamele resten over zijn, heeft destijds dienst gedaan ter versteviging van de stenen werken die in de tijd van Fre- derik Hendrik door Menno van Coehoorn zijn aangelegd, want in het Rampjaar (1672) bleek dat de verdedigingswerken voor Zut phen totaal onvoldoende waren. Omstreeks 1880 is men begonnen met het slopen van deze oude vestingwerken. De eigenlijke grondlegger van de linieplannen is Hooff geweest, luitenant-generaal der ge nie in buitengewone dienst en adjudant van de koning. Mestbergplaats Over deze werken zijn slechts weinig gege vens beschikbaar. Bekend is dat omstreeks 1880 de bestaande mestbergplaats bij de Larepoort verbetering en liefst verplaatsing behoefde. Er werd toen voorgesteld deze in te richten op een terrein behorende tot de voormalige linie van Hooff tussen Emmerik- se- en Warnsveldseweg. De mestbergplaats zou daar moeten voldoen aan de toen gel dende eisen, en voorzien worden van over dekte loodsen voor de mestbereiding, dich te verzamelplaatsen en bergplaatsen voor tonnen. De bij de linie behorende gracht zou tot haven worden ingericht, en de be staande beek, die voor een gedeelte moest worden verlegd, zou ermee verbonden wor den. Zodoende kon het vervoer gedeeltelijk te water geschieden. Nieuwe weg Tot de toegang naar dit terrein zouden wa- tervrije wegen aangelegd worden over de voormalige vestinggronden; een gedeelte van het omloopstraatje werd verhoogd. In verband hiermee zou verder de bestaande schietbaan worden verwijderd, zouden de wallen geslecht en de grachten gedempt worden. Dit laatste is echter niet direct ge beurd. Voorts behoorde tot de plannen een nieuwe weg van de Emmerikseweg naar de drie lunetten het Wambuis, met een dam door de gracht naar de overige gronden. Het plan is echter nooit geheel ten uitvoer gebracht, en de werkzaamheden die mo menteel bij de linie van Hooff worden ver richt, vormen eigenlijk slechts de voortzet ting van een bijna vijfenzeventig jaar oud ontwerp. 110 ZUTPHEN Oude vestinggracht wordt ten dele gedicht

Zutphen (vanaf 1982) | 2007 | | pagina 26