de jonge Van Dieren als militair nabij Arnhem, niet al te ver van zijn ouder lijk huis. In deze van God verlaten streken had hij weinig te doen. Misschien was het louter uit verveling dat hij zich als publiek figuur be gon te ontwikkelen. In elk geval zou hij in deze periode door het aanschrijven van au toriteiten en het bespelen van de media naar eigen zeggen tal van misstanden aan de kaak hebben gesteld en een hoop ellende hebben voorkomen. In een enkel jaar (1885) zou hij in een brief aan de Minister van Oorlog heb ben gewezen op antihygiënische toestanden bij fort Heliesluis, via een stuk in het Neder- landsch Militair Geneeskundig Archief het probleem van de zonnesteek, die zich bij lange militaire marsen voordeed aan de orde hebben gesteld, en door middel van een in gezonden brief in de Arnhemsche Courant de 'ingedommelde regenten' van het Rijks opvoedingsgesticht 'De Kruisberg' te Doetin- chem (strafgevangenis voor jongens) hebben geattendeerd op Sodom en Gomorra-achtige toestanden aldaar. Dat laatste zou zelfs tot Kamervragen hebben geleid. Van al die protesten heb ik geen spoor terug kunnen vinden, wat niet wil zeggen dat het verhaal dat hij daarover vertelde niet waar is. In een Kamerdebat van september 1886 over 'wijziging van de gestichtenwet', bij voorbeeld, komt de Kruisberg wel ter sprake, en noemt een Kamerlid het 'verkeerd' wan neer veroordeelde meisjes in het gezelschap van vrouwen zouden worden geplaatst die 'zeer verdorven kunnen zijn' In het verslag blijven Bijbelse kwalificaties echter achter wege evenals iedere verwijzing naar de Am sterdamse officier van gezondheid Van Die ren. De enige conclusie die op grond daar van kan worden getrokken is dat de impact van die publieke protesten blijkbaar toch nog wel tegenviel. We vinden hier in de grondvorm terug wat later in vele variaties door Van Dieren wordt uitgewerkt, namelijk de gedachte dat het loutere feit dat een be wering die in de publieke ruimte wordt geuit - vooral als het een schriftelijke mededeling betreft - ook betekent dat ernaar wordt ge luisterd, en dat zovn mededeling dus effect heeft op de publieke opinie. We zullen deze overschatting van de relatie tussen uiting en effect nog vaak in dit boek tegenkomen, vooral in de 'historiserende vorm', waarin een later gevolg zonder meer tot een eerder gedane bewering wordt teruggevoerd. Eerste publieke optreden In september 1887 nam Van Dieren deel aan een vergadering van de Maatschappij ter be vordering der geneeskunde, afdeling Arn hem, waar hij twee gevallen presenteerde - zijn eerste publieke optreden in de medische wereld voor zover mij bekend. Begin 1888 verbleef hij een korte periode in Paramaribo, waar hij verbonden was aan het militair hos pitaal. Het zou zijn enige koloniale ervaring worden. Hoe lang hij in deze contreien heeft vertoefd is onduidelijk, maar langer dan on geveer een halfjaar kan het niet zijn geweest want medio herfst 1888 was hij weer in Ne- ZUTPHEN

Zutphen (vanaf 1982) | 2007 | | pagina 17