vertrouwen in het kunnen van de mens, maar integendeel, de geruststelling dat iede re vooruitgang gedoemd is te mislukken. Welvaart is er, en behagenen komt ten kos te van een ongelooflijke misèrel' schrijft hij in een andere brief. Misschien is het niet toevallig dat het werk van Van Dieren geken merkt wordt door een alom aanwezige ver bazing over de grote dingen waartoe de menselijke geest in staat blijkt te zijn, vooral op wetenschappelijk gebied, en een onmid dellijk daarop volgende waarschuwing dat daarvoor een Faustiaanse prijs moet worden betaald: aardse genietingen leiden tot verlies aan geloof. Een herinnering Vanuit die bijna fatalistische geloofsopvat ting is de voor ons meest relevante herinne ring uit zijn prille jeugd er een die betrek king heeft op een vreemd ongeval. Ik vertel het kort na. Er was eens een schipperszoon, De Jonge geheten, die als hardrijder enige malen een eerste prijs won maar kort daarop bloed opgaf en plotseling stierf, misschien als gevolg van uitputting. 'Och, och, voor een paar honderd gulden en een beetje ver gankelijke roem! Hoe kan een mens zo dom wezen!' moet de vader van Van Dieren daar op hebben gezegd. Het geval maakte op de zoon een 'geweldige indruk', al was het maar omdat hij naar eigen zeggen voor alles wat met de geneeskunde samenhing toen al een grote belangstelling toonde. Uit het ver haal trok Van Dieren de conclusie dat zijn vader 'er een veel beter kijk op had dan alle huidige sportartsen bij elkaar'. Hoewel hij met die autobiografische anekdo te zijn belangstelling voor de medische we tenschappen dus al in zijn jeugd wilde situe ren, kan ook hiervan worden gezegd dat om een achteraf geconstrueerde herinnering of misschien zelfs pseudo-herinnering gaat. Het is per slot voor veel mensen verleidelijk om achteraf een lijn te ontdekken in hun leven die hen gevoerd heeft naar het punt waarop ze zich nu bevinden, ongeacht of die lijn of zelfs dat punt er is. Interessanter evenwel, hoewel niet per se authentieker, is de aan de vader gebonden anti-autoritaire houding: hoe een leek een betere kijk op het geval kan hebben als alle sportartsen bij elkaar. Het is een grondhouding die hier onder woorden wordt gebracht: dat iemand met een gezond- verstand-mentaliteit open staat voor eenvou dige waarheden en het daarom beter kan we ten dan de artsen die ervoor gestudeerd heb ben. Simplex veri sigillumeenvoud is het kenmerk van de waarheid, zei Van Dieren Boerhave vaak na als iemand hem ervan be schuldigde iets niet te begrijpen. Maar is de waarheid niet altijd eenvoudig voor wie er van de buitenkant tegenaan kijkt? Studie in Amsterdam Evart doorliep, voor zover dat valt na te gaan, zonder problemen de HBS. Daarmee zou hij geen toegang tot de universiteit heb ben verkregen ware het niet dat de Wet op het Hoger Openbaar Onderwijs sinds 1876 in de mogelijkheid voorzag dat HBS'ers tot het academisch onderwijs werden toegela ten. Het enige, zij het ook niet onbelangrij ke, voorbehoud bestond erin dat de student niet het recht had te promoveren. Onder die beperkende conditie dus kwam Van Dieren in 1879 op zeventienjarige leef tijd in Amsterdam terecht, als een van de cir ca 300 studenten aan de medische faculteit. Van al zijn broers en zussen was hij de enige die ging studeren. Bescheiden middelen dwongen hem zich in te schrijven als 'pil', een militair student wiens opleiding door de staat werd betaald, in ruil waarvoor hij na afloop enige jaren in rijksdienst zou treden. De 'pillen' kregen aanvankelijk les aan de militaire academie, maar omdat die na enige tijd werd samengevoegd met de universiteit, belandde Van Dieren in de collegebankjes tussen de reguliere corpsstudenten, die die inbreuk van de lagere sociale regionen in hun tot dan toe tamelijk elitaire wereldje ZUTPHEN

Zutphen (vanaf 1982) | 2007 | | pagina 15