POST FUNERAA/IRTUS, dit is: de deugd leeft na de dood. Op de banderollen onder de wapenschilden staat van boven naar beneden met zwart in- geverfde kapitalen, heraldisch rechts: Heec- keren, Linden, Erp, Amstel, Hacfort, Besten, Veen, Isendoorn. De wapenschilden hebben de volgende afbeeldingen: Heeckeren, een kruis; Linden, een kruis; Erp, een geblokt schuinkruis; Amstel, schuinkruis, geschaakt; Hacfort, doorsneden; Besten, schuinbalk met drie ringen; Veen, doorsneden met drie pa rallellogrammen Isendoorn, doorsneden en drie vairpalen. Heraldisch links staan de volgende namen onder de wapenschilden: Torek, Arnhem, Sallant, Ittersum, Wittenhost [sic], Speulde (hier heeft vroeger abusievelijk Bemmel ge staan), Stepraet, Mulert.1717 De wapenschil den hebben de volgende afbeeldingen: Torek, doorsneden met onderin zeven ruiten; Arnhem, adelaar; Sallant, klimmende bok; Ittersum, drie ezelskoppen; Wittenhorst, twee dwarsbalken; Speulde, een geharnaste arm met vuist; Stepraet, leeuw met kleine blokjes; Mulert, drie kepers.18 Restauratiegeschiedenis Het monument zal destijds zo'n 3000 a 4000 gulden gekost hebben, wat omgere kend naar huidige euro's ongeveer 75.000 is. Op 5 januari 1796 beval het Provinciaal College "de wapenborden of schilden van de graftomben der families Van Heeckeren en Van der Capeilen in de St. Walburg te Zutphen te verwijderen. Gelukkig, dat de fa milie Van Heeckeren, dat vandalisme voor ziende, nog bijtijds, het schoone grafmonu ment heeft laten wegnemen".19 De tombe is in 1817 teruggeplaatst, de elf takken van de Van Heeckerens droegen elk fl. 33,19.6 bij in de totale kosten van fl. 373,13.2.20 In 1900 bleek dat de tombe aan restauratie toe was. Het monument is in 1901 geheel uit el kaar genomen en op kosten van de familie gerestaureerd door de firma Van Bruggen, timmerman en metselaar. Begin februari 1903 was het werk klaar en bij die gelegen heid werd "eene oude onnauwkeurigheid" verbeterd, de vervanging van de naam Bem mel door Speulde bij de wapens.21 De kos ten bedroegen dit keer fl. 428 en werden door zeven partijen van de familie gedeeld. Siste viator, wellicht staan we weer even stil bij dit fraaie barokmonument in de Walbur giskerk, niet meer zozeer vanwege de illus tere familie zoals oorspronkelijk de bedoe ling was, maar vanwege de kunsthistorische betekenis. 18 De Sint Walburgiskerk is in 1983 door de SKKN te Utrecht geïnventariseerd. Het Van Heeckerenmo- nument wordt nauwelijks besproken. 19 K. Lijndrajer, 'Patriotsche wedervergelding', Bijdragen en Mededeelingen 'Ce/re' XIX (1916), 197. 20 [W.C.M.R.] van Heeckeren aan Willem van Heeckeren in 1897, zie noot 7. 21 [W.C.M.R.] van Heeckeren aan Willem van Heeckeren in 1903, zie noot 7. ZUTPHEN

Zutphen (vanaf 1982) | 2007 | | pagina 10