ervan en die een samenstel van trap, over- (namelijk overhoekse muizentanden) in de loop en een drietal kamers vormde - werd oostelijke langsgevel is gereconstrueerd, en bij de recente restauratie integraal verwij- dat de nog aanwezige tuiles-du-Nordpannen derd.19 Er was overigens alle reden tot sloop: zijn aangevuld met van elders aangevoerde, niet alleen was inmiddels gebleken dat de identieke, tweedehands exemplaren, waar fundering van de nieuwe delen te licht was, door het aanzicht van het bouwwerk niet maar bovendien had het jarenlang zó gelekt heeft geleden, en was de houten vloer zó verrot dat grote delen niet meer begaanbaar waren en dat Bij de restauratie werd de gesloten bakste- zelfs de balken niet te handhaven bleken.20 nen noordwand van de uit 1935 daterende Het nieuwe dak is met moderne, isolerende veranda opengezaagd - naar analogie van materialen in grotendeels oorspronkelijke de oostzijde - zodat er nu een vrij uitzicht vorm - dus weer als zadeldak - uitgevoerd, richting de Ganzensteeg bestaat, terwijl ook de uit de jaren '30 daterende Deze tweede 'vrijheid' is de grootste wijzi- dakkapel werd vervangen. Met dit alles heeft ging ten opzichte van het sedert omstreeks bij het herstel van het dak van het achterhuis 1935 aanwezige concept van de pastorie die de grootste concessie aan de 21ste eeuw we ons hebben veroorloofd. Dit betekende plaatsgevonden. in ieder geval dat een van de bijzondere Hier staat tegenover dat het siermetselwerk kwaliteiten van de pastorie nader werd be- 4 f li De restauratie van de achterzijde in volle gang. Hierbij bleek overigens nog dat er een extra balklaag boven de gang was gelegd en dat de nieuwe vloer van de verdieping hoger lag dan de oude. Verder bleek er een gesjabloneerde bies vlak onder het oude plafond te zijn aangebracht, waarmee de oude keuken kennelijk ooit was opgesierd. Er was ernstige scheuring van de gevel opgetreden, terwijl enige vloerbalken omhoog gedrukt wer den. Tevens waren door rotting grote gaten in de vloer ontstaan en waren verscheidene kapsporen aangetast. De keuze was: totale vernieuwing van de bestaande verdieping of herstel naar de oor spronkelijke dakvorm met replica's van de dakvensters uit 1935. ZUTPHEN 19 20

Zutphen (vanaf 1982) | 2007 | | pagina 8