Tot in de jaren '50 en '60 van de vorige eeuw ver trokken 'heiligen'en pietermannen vanuit de pas torie om in de nabije scholen hun vermaningen te doen en presentjes uit te delen. Dezelfde luiken die op deze foto zichtbaar zijnzijn na veertig jaar opslag weer aangebracht. In het hekwerk - ook een ontwerp van Cuypers - zijn de letters A en S herkenbaar: Antonius Sanctus. gen is speciaal ten dienste van pastoor en kapelaans in 1870 een schutting getimmerd.5 De schutting was na ongeveer 25 jaar ver vallen en daarom vroeg pastoor P.J. van den Bergh in april 1895 toestemming voor het laten bouwen van een muur. Deze werd toen begroot op 300,-. Een half jaar later ging een tweede verzoek de deur uit; hierin was sprake van een begroting van 800,-, maar toen het bisdom de vergunning een maal had verleend en de metselaar in het voorjaar van 1896 aan de slag was gegaan, was dit bedrag al opgelopen naar 1300,-. De muur is in 1896 gebouwd, maar was in middels uitgebreid tot een gang. Deze gang is in de jaren '30 nog belangrijk gewijzigd en onder meer voorzien van nieuwe ven sters.6 Een tweede wijziging waarover we vrij goed zijn geïnformeerd betreft de bouw van het nog bestaande kamertje naast de bijkeuken. Deze in de 'oksel' van de gang naar de kerk en de bijkeuken gebouwde ruimte kwam in 1911 of 1912 tot stand als zitkamer voor de huishoudster. De doorgang van de bijkeuken naar het kamertje kwam op de plaats van een vroegere vensteropening, die gelijk was aan de twee nog bestaande getoogde ven sters in de keuken. Het kozijn en het raam zijn kennelijk hergebruikt in het kamertje. Het aanvankelijk als een zitkamertje voor de huishoudster bedoelde vertrek werd rondom bestreken met lichtgroene muurverf, waarop een witte, gesjabloneerde bies met gestileerd plantenmotief was aangebracht. Later heeft het vertrek een functie gekregen als onder komen voor de CV-ketel en als stortplaats voor kolen. Het werd (toen?) via een schuif deur toegankelijk gemaakt vanuit de gang naar de kerk. Nog weer later, mogelijk in de jaren '50, is een deel ervan afgescheiden om te gaan fungeren als badkamer, met warm en koud water, geleverd via een geisertje in de bijkeuken. Verf beurt Het is vrijwel zeker dat de pastorie om streeks 1900 een flinke opknapbeurt heeft gehad, want in 1917 heette het dat de bui tenkant in geen 15 jaar was geverfd: 'Al de ramen en blinden zijn verfeloos [sic]. Men kan niet meer ziendat ze ooit geverfd zijn Het kerkbestuur verzocht het bisdom daar om een verfbeurt toe te staan, waarbij voor onderhoud van de buitenblinden werd gere kend op vijf gulden per stuk, zoodat alles aan de blinden circa tweehonderd gulden besteed moeten worden', maar waar nog ten minste een bedrag van 150,- bij kwam voor de rest van het exterieur. Het verzoek werd kennelijk niet gehonoreerd, want in 5 Kasboekje, Onder: Pastorij - hout en Pastorij - Timmerloon; De schutting moet in de loop van 1870 tot stand zijn gekomen. Ook dit timmerwerk werd uitgevoerd door A.J. Lindenschot uit Medler. 6 Archief Bouw- en Woningtoezicht gemeente Vorden, Ruurloseweg 103, augustus 1936: Magazijn R.-K. pastorie schaal 1 100 en Omschrijving aanbouwen van een magazijn en vernieuwen van het platdak ZUTPHEN

Zutphen (vanaf 1982) | 2007 | | pagina 4