In dit tweede deel van de bijdrage over de (bouw)geschiedenis van de pastorie van Kra nenburg wordt vooral ingegaan op de periode na de bemoeienis van Pierre Cuypers, dat wil zeggen na de jaren '70 van de negentiende eeuw. Het belangrijkst waren verschillende (bouwkundige) ingrepen die het wooncomfort van de pastoors, kapelaans en huishouding dienden. Met de ingebruikname, in 1871, verkeerde de pastorie nog allerminst in de vorm waarin ze nu verkeert, want nog in datzelfde jaar is besloten tot een verandering. Zo is in no vember 1871 de schoorsteen in de keuken gewijzigd en zijn grond- en funderingswer ken verricht om de gang te verlengen, direct gevolgd door het opmetselen, voegen en het met zink dakdicht maken hiervan. De ver lenging had betrekking op het eerste deel van de achtergang, het gedeelte direct voor bij de dubbele deuren onder de spitsboog. Pas in maart 1872 werden de 4000 hiertoe benodigde stenen betaald - een bedrag van 48,50. In januari 1873 is de nieuwe ach tergang gepleisterd en werd ook de vloer ge legd.1 In diezelfde maand, januari 1873, is de logeer- en meidenkamer behangen, en aansluitend vond groot schilderwerk pla-ats in de gangen beneden en boven, in vier ka mers, in het trappenhuis en in de keuken en het washuis, dit alles ten bedrage van 166,58.2 De dienstbodekamer heeft - ook gezien de situering van de keuken - aan de achterzijde van het pand gelegen, maar hij is in ieder geval niet te vereenzelvigen met het huidige, vlak gedekte aanbouwtje aan de bijkeuken.3 Het ontwerp van dit kleine bouwdeel, dat overigens wél als zodanig - als kamer voor de dienstbode - bedoeld was, dateert van veel later, namelijk van au gustus 1911. De laatst gedateerde post in het kasboekje is die van 6 mei 1874, waarin staat dat aan ene H. van Erkel uit Zutphen 175,- is betaald voor de aanleg van 'een nieuwen koperen bliksemleider'.4 Wijzigingen in en om het achterhuis Over een aantal wijzigingen in en om het achterhuis zijn we goed geïnformeerd. Als eerste gaat het daarbij om een vervolg op de al genoemde verlenging van de gang. Om enigszins beschut de ongeveer dertig meter tussen pastorie en kerk te kunnen overbrug- Dit artikel is een ingekorte versie; de integrale tekst komt te staan op www.historiezutphen.nl. Kasboekje, Onder: Pastorij - Arbeidsloon, Pastorij - Kalk Cement en Steen, Pastorij - Stukadoren. Kasboekje, Onder: Pastorij - Verf en glas, Pastorij - Ijzer en Lood en Pastorij - Behangen. De logeer- en meidenkamer heeft vermoedelijk een functie gehad als verblijfsruimte en eventuele plaats tot (incidenteel) overnachten van personeel. De pleisterlaag en de tegeltjes op de wanden van keuken en bijkeuken benemen tot op heden het zicht op eventuele bouwsporen. Wel werden hoog op de westelijke wand van de keuken eenvoudige gesjabloneerde figuurtjes aangetroffen, wat op een huiskamerachtige functie van dit deel van het zeer ruime vertrek zou kunnen wijzen. Het loge ment tegenover de kerk kan een meer representatieve functie hebben vervuld ten behoeve van kerk en pastorie. Kasboekje, Onder Recapitulatie der Uitgaven wegens het daarstellen eener geheel nieuwe Pastorij. ZUTPHEN De pastorie van die R-K kerk in Kranenborg* (2) F rits Ni erne ij er

Zutphen (vanaf 1982) | 2007 | | pagina 3