- de overbrengingstermijn van 50 jaar te ruggebracht naar 20 jaar - naast een bewaarplicht ook een vernieti gingsplicht is opgenomen - archiefbescheiden 'ongeacht hun drager'; daarmee geldt de wet ook voor digitale archieven - uitwerking van artikel 11 in het Archief- besluit 1995: Regeling duurzaamheid ar chiefbescheiden - regels met betrekking tot vervanging van archiefbescheiden op een andere drager; bijvoorbeeld door digitalisering De verantwoordelijkheden met betrekking tot de archiefzorg en het archiefbeheer zijn duidelijk in de Archiefwet omschreven. De bestuurlijke verantwoordelijkheid ligt voor een gemeente bij het college van B&W, de ambtelijke verantwoordelijkheid bij de ge meentesecretaris. Als het archief, na 20 jaar, wordt overgedragen naar de archiefbewaar plaats wordt dus ook het beheer overgedra gen, namelijk aan de gemeentearchivaris. Net als alle overheidsorganen in Nederland heeft de gemeente Zutphen de algemene verplichting om haar archiefbescheiden in goede, geordende en toegankelijke staat te houden. Goede materiële staat houdt in dat de be- waarcondities zo optimaal mogelijk worden gemaakt. Verpakkingsmaterialen en depot ruimtes moeten aan strenge eisen voldoen. Geordende en toegankelijke staat betekent dat alléén de permanent te bewaren docu menten, vindbaar en raadpleegbaar zijn. Voor het maken van de selectie van wat ver nietigd moet worden zijn formeel vastgestel de selectielijsten. Deze selectie wordt, als het goed is, gemaakt vóór dat de archieven worden overgedragen naar de archiefbe waarplaats. De gemeentearchivaris is be voegd om stukken van vernietiging uit te zonderen, bijvoorbeeld op basis van cultuur- Archiefwet 1918 Besluit 2 september 1919tot algemeenen maatregel van bestuurbedoeld in artikel 3 der Archiefwet 1918 Art. 7 Het staat den besturen van gemeenten, wa ter-schappen, veenschappen en veenpol- ders vrij, met in achtneming van het be paalde in de artikelen 15 en 21 der Ar chiefwet 1918 te bepalen, welke aan hun ne archiefbewaarplaat-sen verbonden ambtenaren aan de vereischten voor de eerste of de tweede klasse der wetenschap pelijke archiefambtenaren vastge-steld, zullen moeten voldoen, met dien verstande echter, dat men, om tot archivaris van eene der gemeenten Amsterdam, Arnhem, Delft, Deventer, Dordrecht, Gouda, 's-Graven- hage, Groningen, Haarlem, 's-Hertogen- bosch, Kampen, Leeuwarden, Leiden, Maastricht, Middelburg, Nijmegen, Roer mond, Rotterdam, Utrecht, Zutphen en Zwolle benoembaar te zijn, moet voldoen aan de vereischten, voor de eerste klasse der wetenschappelijke archief-ambtenaren vastgesteld. historisch belang. De archivaris is dan ook degene die de zogenaamde vernietigingslijst, het voorstel van te vernietigen stukken dat de gemeente doet, moet beoordelen voor documenten daadwerkelijk vernietigd kun nen worden. Met het in de wet benoemen van de toegan kelijk staat is ook duidelijk rekening gehou den met digitale bestanden. Het is van belang om beschikbaarstelling en raadpleging van digitale archiefbescheiden te waarborgen. Dat kan door tijdige conversie en/of migratie van de betreffende gegevens. Conversie door overzetten van de data in nieuwere versies van een systeem of overzetten van de data in een ander systeem (migratie). Conversie en migratie zullen altijd nodig blijven gezien de blijvende ontwikkelingen in de ICT. ZUTPHEN

Zutphen (vanaf 1982) | 2007 | | pagina 18