genstrijd in de Sint-Walburgiskerk gekend hebben zoals men die later ook kende tus sen vrijzinnigen en rechtzinnigen? Actueel Frappant is dat paus Benedictus XVI dit jaar ter gelegenheid van zijn 80ste verjaardag een boek heeft geschreven over exact het zelfde onderwerp.4 In lijn van de traditie pleit hij voor het aanvaarden van Jezus van Nazareth als Gods Zoon en onze Verlosser. Daarmee zet de paus zich af tegen de huidi ge nazaten van Arius, d.w.z. alle mensen die Jezus zien als eenvoudig een historische fi guur, als een persoon met veel charisma, een profetische figuur, een sociaal hervormer en dergelijke. Zijn opvattingen staan ver af van het soort beschrijving van Jezus zoals Dan Brown die geeft in 'De Da Vinei Code'. Wie zijn oor te luisteren legt binnen de hui dige kerken van Zutphen ontdekt dat het bronwater van het conflict tussen Sint Nico- laas en Arius gezwollen is tot twee brede stromen, die beide door Zutphen vloeien. De voorstelling is actueler dan ooit. 4 Joseph Ratzinger, Benedictus XVI, Jezus van Nazareth, Lannoo, 2007 De Archiefwet 1995 stelt de regels met betrekking tot het beheer, ordenen en toegankelijk maken van archiefbescheiden van alle overheidsorganen. Deze regels geven daarmee dan ook het bestaansrecht aan het Stads- en Streekarchief Zutphen en vormen de leidraad voor de uitvoering van zijn taken. De Archiefwet 1995 is de derde archiefwet sinds begin van de 20e eeuw. De eerste Ar chiefwet 1918 legden de overheidsorganen van provincies, gemeenten en waterschap pen op zorg te dragen voor hun archieven. Tevens werden daarin regels gesteld met be trekking tot het toezicht daarop en de open baarheid van de archieven. Pas met de Ar chiefwet 1962 werd ook de zorg voor de ar chiefbescheiden die bij het Rijk berusten ge regeld. Een andere belangrijke toevoeging in deze wet was de regel dat archieven ouder dan 50 jaar naar een archiefbewaarplaats moesten worden overgebracht. Overbrenging in het kader van de Archiefwet houdt in dat de archieven fysiek naar een ar chiefbewaarplaats (zoals het Stads- en Streekarchief) worden verplaatst. Met die overbrenging gaat het beheer over op de ge meentearchivaris. Daarnaast worden de ar chieven dan, in principe, openbaar en daar mee voor iedereen te raadplegen De huidig geldende wet is de Archiefwet 1995 en het daarbij behorende uitvoerings besluit, het Archiefbesluit 1995. In vergelij king met de Archiefwet 1962 is de Archief wet 1995 meer een cultuurwet. Uitgangs punt is op de eerste plaats het veilig stellen van belangrijk cultureel erfgoed. De belangrijkste verschillen ten opzichte van de Archiefwet 1962 zijn: ZUTPHEN Zonder Archiefwet geen Stads- en Streekarchief Zutphen Fernia Siero

Zutphen (vanaf 1982) | 2007 | | pagina 17