1 Nicolaas. Ze waren bijeen geroepen door keizer Constantijn de Grote met de opgave een hoogoplopend conflict uit de wereld te helpen. Het conflict was begonnen in de kerk van Alexandrië. Daar bestonden twee partijen die elkaar steeds feller bestreden. De ene partij werd aangevoerd door Arius, niet alleen de keizerlijke vertegenwoordiger maar ook een geliefd presbyter in de kerk van Alexandrië. De andere partij stond ach ter de bisschop van Alexandrië en zijn hulp bisschop Athanasius. Men was het grondig oneens over de vraag: wie is Jezus van Na zareth. Is hij een schepsel, een historische persoon, een nobel mens maar niet meer dan dat, zoals Arius meende, of is Jezus Gods Zoon, onze Verlosser, zoals Athanasius zei en met hem kennelijk ook Sint Nicolaas. De ruzie liep zo hoog op dat keizer Con stantijn de Grote de strijd gevaarlijk vond voor de eenheid van zijn grote Griekse rijk. Hij riep de strijdende partijen bijeen in Ni- cea, aan de overkant van Constantinopei. Ze moesten tot een vergelijk komen. Het slot document van die bijeenkomst is uitgewerkt tot 'De geloofsbelijdenis van Nicea'. Sint Nicolaas na het concilie van Nicea n de eeuwen na het concilie ontstonden in de Oosterse kerk allerlei legendes rond Sint Nicolaas. In de meeste verhalen bleek hij een ideale helper en redder in nood te zijn. Hij groeide uit tot de meest geliefde heilige na Maria. In Rusland raakte hij zelfs zo ge- iefd dat hij beschouwd werd als bescherm heilige van de staat. Daar werden tsaren naar hem genoemd. St Nicolaas in de St Walburgiskerk. In onze regio kwam men met Sint Nicolaas in aanraking door keizerin Theophanu, de Byzantijnse prinses waarmee keizer Otto II Het voorval speelde zich volgens deze Ie- trouwde in de tiende eeuw. Vanuit het Rijn- gende af in het begin van de vierde eeuw, land verspreidde zich het vertrouwen in Sint tijdens het concilie van Nicea. Aan dit con- Nicolaas van Myra als grote helper in nood cilie namen ongeveer 300 bisschoppen deel. voor Hanze-schippers, armen, boeren, klei- Tussen hen bevonden zich ook Arius en Sint ne kinderen enzovoort. ZUTPHEN J. T. - -

Zutphen (vanaf 1982) | 2007 | | pagina 15