Op de derde pilaar van de kooromgang zuidoostzijde van de Sint-Walburgiskerk staat Sint Nicolaas afgebeeld, althans volgens de Handleiding bij rondleidingen uit 2001 voor gidsen van deze kerk. Dat zijn naam hier valt is niet vanzelfspre kend. Waardoor kunnen we aan deze heilige denken? Een afbeelding van dit type komt zelden voor. Toen de schildering werd vrij- gelegd tijdens de grote restauratie rond 1900 moet men verbaasd hebben staan kijken. Men had geen idee wie hier stond afgebeeld. Het grote gissen begon. In 1935 deed Rien tjes een eerste poging tot identificatie.1 Kenmerken van de schildering Rientjes noemde als kenmerken: - Er staat een heilige afgebeeld in kostuum met mijter en staf, zoals die gebruikt wer den in het laatst van de vijftiende eeuw. - De heilige houdt met zijn rechterhand een demon aan de ketting, een duivel in men sengedaante met grijnslach en afgeknotte oren, zoals die in de vijftiende eeuw vaker werd afgebeeld. De figuur aan de ketting is geen gewone gevangene. - Hij heeft in zijn linkerhand een staf en geen ander attribuut. -Twee engelen zetten de heilige een mijter op. Lastig is dat twee engelen met een mijter en een geketende demon aan de voeten thema's zijn die bij meer heiligen voorkomen. Het attribuut in de linkerhand moet dan uitkomst brengen. Iconografen vóór Rientjes dachten bij deze voorstelling aan een abt of bis schop. Rientjes zelf kwam uiteindelijk uit bij Sint Bernhardus van Clairvaux, maar hij twij felde. Hij noemde ook geen relatie tussen deze heilige en de kerk. Na die tijd is Sint Nicolaas in het blikveld verschenen. Ook van hem is een legende bekend, waarom hij kan zijn afgebeeld in bisschoppelijk ornaat met aanzwevende en geltjes en demon aan de ketting. Bovendien bestond er, zoals we later zullen zien, een langdurige relatie tussen deze Sint en de Sint-Walburgiskerk. Een legende over Sint Nicolaas De legende gaat over een woedende Sint Ni colaas van Myra die de keizerlijke vertegen woordiger Arius publiekelijk een rake klap in het gezicht gaf, waarmee de rapen voor de Sint goed gaar waren. Eer hij het wist werd hij opgesloten in een gevangeniscel, ontdaan van zijn bisschoppelijk gewaad, zijn mijter en zijn evangelieboek. Treurig moet Sint die nacht in zijn cel gezeten heb ben...maar ziet! Christus zelf en Maria kwa men hem toen in zijn cel troosten omdat hij het zo goed voor Christus opgenomen had. Zij zorgden ervoor dat hij zijn evangelie boek, mijter en staf terug kreeg. Op de pilaarschildering in de Sint-Walburgis zien we twee engeltjes Sint de mijter terug geven. Aan zijn voeten zien we Arius liggen, wegens zijn ketterse gedachten over Jezus geketend als een godslasterlijke demon. 1 A.E. Rientjes, 'Een zeldzame voorstelling in de Sint Walburgskerk te Zutphen; St. Leonardus, St. Nor- bertus of St. Bernardus?' in Het Gildeboek, XVIlie jaargang af1.4, dec. 193597-100 ZUTPHEN Een ongewone voorstelling van Sint NicoSaas Aartje Bos-Oskam

Zutphen (vanaf 1982) | 2007 | | pagina 14