dekking heeft het echter niet tot heden uit gehouden: ooit is de dekking vervangen, en op het hele huis liggen thans 'moderne re' pannen: op het hoofdhuis 'kruispan- nen' en op het achterhuis 'tuiles du Nord', beide in de gesmoorde of grauwe vari ant.25 Het dak van het voorhuis wordt gedragen door een imposante kapconstructie, die on miskenbare overeenkomsten vertoont met honderden jaren oudere voorbeelden. De met 21 paar sporen en een drietal spanten uitgevoerde kap rust ten dele op de balken van de zoldervloer, terwijl de zogenoemde spatkrachten via een tweevoudig etagebint- systeem met korbelen en blokkelen worden afgeleid naar een borstwering. Verder zijn de flierbinten door middel van een zogeheten makelaar verbonden met een nokgording, terwijl de sporen zijn geborgd door schoor- latten om overlangse vervorming van de kap door wind tegen te gaan.26 Bij de constructie van de kap is overduidelijk gebruikgemaakt van 'gerecycled' hout: vele onderdelen van de spanten vertonen inkepingen en zaagspo ren die wijzen op eerder gebruik ervan. Overduidelijk herkenbaar zijn ook de oude verflagen op en de geprofileerde hoekafwer- kingen van een aantal balken.27 Dit is geheel volgens oud gebruik, en ook hier volgde Cuypers dus de traditie. Het ligt voor de hand dat zulke onderdelen uit de eerste kerk en pastorie afkomstig zijn. De afbouw Het is opmerkelijk dat er in het kasboekje nergens expliciet sprake is van binnendeu ren en slechts van 'deuren en zonnescher men rondom de pastorij'.28 Mag hieruit wor den afgeleid dat ook de deuren uit de afge broken oude kerk en pastorie (zo veel moge lijk) in de nieuwe pastorie zijn hergebruikt? Het lijkt erop, want vrijwel alle binnenhout- werk vertoont - anders dan de externe deur en raamkozijnen - een gangbare neoclassi cistische detaillering, zonder - behalve in voor- en achterdeur - kenmerken van neo gotiek. En het lijkt er eveneens op door de verschillende formaten en uitvoeringen die in de deuren zijn toegepast - soms zelfs bin nen één en dezelfde ruimte - terwijl boven dien verschillende deuren sporen van verza gen en aanpassen tonen. Slechts drie deuren in de gang van de begane grond zijn gelijk aan elkaar, maar ook deze zijn niet zonder sporen van aanpassingen: ze waren kenne lijk te hoog voor de geplaatste kozijnen. De ze drie deuren waren oorspronkelijk voor zien van gezichtsbepalende paneelomlijstin gen, uitgevoerd in hoogreliëf.29 In de jaren '50 van de 20e eeuw zijn de originele pro fielen in het kader van de toentertijd 'heer sende' moderniseringsgolf helaas uitgebro ken. Bij de restauratie zijn ze, naar voorbeel den elders, gereconstrueerd. Bij de andere deuren - deze kenden het soberder laagre- liëf - was de schade minder en was het her- 25 H.F.J.H. Mombers, f2000], pp.14,15,32-35: De oude holle pan was het meest toegepaste type, dat overigens eigenlijk ten onrechte oude Hollandse pan wordt genoemd. Deze pan werd sedert het begin van de 16e eeuw tot ca. 1880 overal in het land handmatig vervaardigd. Kruispannen worden sedert 1883 in Nederland vervaardigd en de 'tuiIe clu Nord' (met 3-kop en dubbele zijsluiting) is zelfs pas sedert ca. 1920 op de markt. Deze pannen zijn rond 1980 nog eens opnieuw gelegd, nadat er een laag Eternitplaten onder is aangebracht. 26 Spatkrachten zijn de horizontale krachten aan de basis van een driehoekige constructie. Ze ontstaan door het gewicht van de kap en de draagconstructie; spatkrachten drukken in feite de dragende mu ren uiteen; H. Janse, 1989, pp. 101,251 e.v.,375 e.v.: Flierbinten zijn dekbalken in een schaar-of een kromstijlgebint. 27 Vgl.: H. Janse, 1989, pp.25,26. 28 Kasboekje, Onder: Pastorij - hout. 29 E.j. Haslinghuis en H. janse, 1997J, p.373: Bij hoog- of haut-reliëf ligt de ondergrond (hier dus het deurvlak) dieper dan het aangebrachte lijstwerk. ZUTPHEN

Zutphen (vanaf 1982) | 2007 | | pagina 9