A 8 'M 1 I 1 iffi Achtergevel van de pastorie (zomer 2006). beeld visueel beëindigd met een geblokt motief, gecombineerd met dubbele, over- hoekse muizentanden, terwijl de beëindi ging van de tweede laag uitsluitend over- hoekse muizentanden laat zien.23 Dergelij ke motieven werden veelvuldig toegepast in laat-middeleeuwse (gotische) baksteen architectuur, en vermoedelijk heeft Cuy- pers zich daar dan ook door laten inspire ren voor vele van zijn vroege neogotische creaties. Hetzelfde geldt mogelijk ook voor het dak. Tot de vanuit de verte het meest in het oog springende aspecten van de pasto rie behoort immers het zeven meter hoge pannendak. Op 14 mei 1868 zijn hiervoor 1200 'blauwe hangpannen' afgerekend. Waarschijnlijk waren het zogeheten oude holle of Hollandse pannen. Hollandse pannen werden eeuwenlang veruit het meest toegepast. Het ligt voor de hand - sterker, het kan bijna niet anders - dat Cuypers voor een traditioneel type dak pannen heeft gekozen, te meer daar er kennelijk enige duizenden exemplaren konden worden hergebruikt. Alleen voor het voorhuis waren al ongeveer 4200 pan nen nodig en voor het achterhuis daar naast nog eens zo'n 1 300.24 Deze dakbe- 23 Hoofd-, zij- en achtergevels laten (deels) verschillende motieven zien, met als grootste gemene deler dat ze ook in de St.-Antoniuskerk voorkomen. 24 C.M. Storm van 's Gravesande, 18502, p.343: Het dak van het voorhuis heeft een oppervlakte van ca. 1 70 m2. Storm van 's Gravesande rekende met 24 of 25 pannen per m2, inclusief breuk; Vgl. echter H.F.J.H. Mombers, [2000], p.14 en J.A. van der Kloes e.a., z.j., p.161De eerste noemt 15-29 stuks per m2, met een normaal aantal van 18 en de tweede noemt 18 als aantal. Mogelijk was het aantal pannen dus wat groter of kleiner. Doordat de dakpannen later zijn vernieuwd, zou het originele aantal nog slechts uit oude foto's zijn te reconstrueren, maar voldoende gedetailleerde opnamen zijn (nog) niet gevonden. Het ligt voor de hand dat de 1200 pannen bedoeld waren voor het achterhuis en dat de rest afkomstig was van de oude kerk en pastorie. 36 ZUTPHEN a

Zutphen (vanaf 1982) | 2007 | | pagina 8