der een zadeldak. Het ligt bovendien een kleine 60 cm lager dan het hoofdhuis, waar door het kleiner lijkt dan het in feite is. Het achterhuis heeft geen zichtbare kelder, maar de vloer geeft deels wel een holle resonan tie, en vermoedelijk is die ruimte dus later dichtgezet. De kelder onder het voorhuis strekt zich van voor naar achter uit onder de rechter helft van het pand, maar aan de voorzijde zijn hiervan geen sporen zicht baar, ook niet in het uitwendige metselwerk beneden het maaiveld ter plaatse.12 Aan de basis van de rechter zijgevel bevinden zich drie lage keldervensters en ook rechts achter - in een smaller deel van de kelder - is een dergelijke gevelopening aanwezig.13 Het bakstenen (verhoogde) tongewelf van de kel der reikt in het midden tot ruim twee meter, en de drie zijwaartse vensteropeningen slui ten hierop aan door middel van spitse dwars- gewelfjes. De kelder bevat nog steeds voor zieningen voor de lagering van vele flessen wijn. Onder de linker helft van de pastorie is kennelijk geen kelder aanwezig. Niet alleen zijn hiervoor binnen noch buiten aanwijzin gen te vinden, maar ook anderhalve meter diep prikken in het schone, droge zand on der de vloer van de linker voorkamer leverde geen voelbaar resultaat op.14 Het huis is gebouwd onder toepassing van kruisverband, een metselsysteem waarbij in opeenvolgende lagen de lengte (de strekse zijde) en de breedte (de kopse of patijtse zij de) van de stenen zichtbaar is en de stoot- voegen tussen de strekken verticaal een hal ve steen ten opzichte van elkaar versprin gen. Het timmerwerk Het eerste kozijnhout is in de lente van 1867 geleverd en betaald, maar niet eerder dan in het voorjaar van 1868 werden de eiken vloerribben en het vloer- en zoiderhout ge boekt. En verder nogmaals hout voor kozij nen en kosten van timmerwerk. Als veruit belangrijkste houtleverancier komt G.J. Lij- sen uit Zutphen naar voren: hem is in totaal een kleine 1500 betaald.15 Het timmer werk werd voor 707,455 uitgevoerd door A.J. Lindenschot uit Medler, maar dit bedrag omvatte ook een onbekende vergoeding voor zijn betrokkenheid bij de afbraak van de oude kerk.16 Intussen waren onder meer een deurkozijn, een groot aantal neuten en twintig drem pels geleverd door G. ten Harkei, steenhou wer te Borculo.17 Het bedoelde deurkozijn is vrijwel zeker de uit verschillende seg- 12 Dit kon worden vastgesteld toen er graafwerkzaamheden werden uitgevoerd. De kelder is vermoe delijk ten dele een restant van de in 1867 afgebroken pastorie van 1834. 13 De in totaal vier keldervensters zijn voorzien van kozijnen van hetzelfde type als die in de rest van het huis; ze stammen in die zin dus niet uit de tijd van de oude pastorie. De kozijnen werden voor zien van diefijzers, die bij de restauratie, na te zijn hersteld, zijn herplaatst. 14 Ook graven ten behoeve van een gasaansluiting leverde geen aanwijzing voor aanwezigheid van een kelder op. 15 Kasboekje, Onder: Pastorij - hout. Het is deze G.J. Lijsen die in een eerdere noot als houtleverancier wordt genoemd. 16 Kasboekje, Onder: Pastorij - hout en Pastorij - Timmerloon. In totaal werd tot en met juli 1868 zo'n 950,- aan hout uitgegeven - de overige 600, - voornamelijk in 1869; idem, Onder: Logement en Schuur - Timmerloon. A.j. Lindenhout ontving op 22 juli 1869 ook nog 454,885 voor timmerwerk aan het logement en afbraak van de oude pastorie. '7 Kasboekje, Onder: Pastorij - Kalk Cement en Steen. Afrekening G. ten Harkei d.d. 9 januari 1868; later, op 14 mei, werd nog voor een onbekend aantal drempels betaald aan H. Reevelman uit Zut phen. Drempels of dorpels werden zowel onder ramen als onder (buiten)deuren toegepast. Neuten zijn de (stenen) blokjes aan de basis van deurposten, die in hout optrekkend vocht moeten weren en die de overgang van plint naar deurpost vormen. Het voorhuis telde in die tijd ten minste 22 zandstenen vensterdorpels. Het is bij de restauratie gebleken dat er later nog enige wijzigingen zijn uitgevoerd, waardoor dit aantal nog iets hoger geweest kan zijn. ZUTPHEN

Zutphen (vanaf 1982) | 2007 | | pagina 6