De voormalige pastorie van het kleine dorp Kranenborg (gemeente Bronckhorst) behoort tot de oudste ontwerpen van de architect Pierre Cuypers (1827-1921). Cuypers is landelijk en internationaal bekend door de bouw van het Rijksmuseum en het Centraal Station te Amsterdam, door de restauraties van de Ridderzaal in Den Haag en kasteel Haarzoilens bij Utrecht. Daarnaast ontwierp hij tientallen kerken en andere religieuze gebouwen in bin nen- en buitenland. De meeste van zijn ontwerpen zijn in de stijl van de Neogotiek. De kerk van Kranenburg, ontworpen in 1855, is de oudste nog bestaande kerk van zijn hand. De pastorie werd vrijwel tegelijkertijd op papier gezet, maar de bouw begon pas in 1867. In beperkte zin houdt de geschiedenis van de pastorie van de rooms-katholieke kerk Sint Antonius van Padua te Kranenburg op in 1967 - precies een eeuw nadat met de bouw begonnen was. In dat jaar hield het pand formeel op pastorie te zijn. Op dit moment wordt het pand, dat in 2001 de status van rijksmonument kreeg, in fasen gerestaureerd. Het exterieur is al voltooid; aan het inwen dige wordt nog gewerkt. Eerdere gebouwen Er zijn in Kranenburg ten minste twee eerde re kerkgebouwen en pastorieën geweest. Een hiervan stond aan het begin van de Bergkap- peweg, ter plaatse van de huidige boerderij Het Elshof, die toen De Kranenbarg heette. Over deze pastorie valt weinig concreets te zeggen. Ze is, net als de naburige schuur- kerk, in of kort na 1834 gesloopt, als direct gevolg van de bouw van een nieuwe kerk en pastorie. Dit nieuwe godshuis is op 23 juni 1834 gewijd.1 Deze kerk en pastorie waren - anders dan hun voorgangers - gesitueerd aan de rond 1830 gereedgekomen Straatweg van Zutphen naar Winterswijk, de huidige Ruurloseweg.2 Ook over deze gebouwen is weinig bekend en het laatste wat we er voor afgaand aan de sloop over vernemen, staat geschreven in een inventarislijst van de pa rochiale kerk H. Antonius te Vorden, uit 1855. De sloop vond plaats in 1867, toen de nu nog bestaande kerk tot stand was geko men en was gewijd. Dit artikel is een ingekorte versie; de integrale tekst komt te staan op www.historiezutphen.nl. In de volgende aflevering van Zutpheri wordt deel 2 afgedrukt. Frits Niemeijer is de huidige bewoner van de pastorie in Kranenburg. Hij is historisch-geograaf en werkt bij de Rijksdienst voor Archeologie, Cultuurlandschap en Monumenten (RACM). 1 D. de Kok, 1919, afl. 10 (25 febr.); 300 jaar Franciscanen 1994, p.5: De kerk werd ingezegend door pater Petrus Jacob. 2 W. Overmars en T. Woerdeman, 1989, pp.33 e.v. en met name pp.87 e.v.: De aanleg vond plaats tussen 1827 en 1830; het weggedeelte van Wientjesvoort naar Ruurlo, meer exact, tussen juni 1827 en einde 1829; R.A.G., Toeg. nr. 040, Archief Gouverneur van de Provincie, inv. nr. 11 7, folio 6 mei, brief 30 april: Hierin staat dat de straatweg is voltooid van Zutphen tot herberg de Koekkoek' [sic| te Vorden, uitgezonderd meerwerk van bruggen, onder meer door hoogwater in cleVordensche Beek; inv. nr. 115II, folio 15 febr. 1830: Huis de Koekoek ligt daar waar de grindweg door de Ruurlose Broek een aanvang neemt. ZUTPHEN De pastorie van de R-K kerk in Kranenburg* (1) Frits Niemeijer

Zutphen (vanaf 1982) | 2007 | | pagina 3