R. Wartena, de Munt en de Gouden Ster re, Zutphen1969 staat een terloopse vermel ding over schuilkapel De Wildeman. Maar behalve de opgegeven literatuur is er ook een uitgebreide eindnoot. En daarin staat dat Wartena gebruik heeft gemaakt van gege vens uit het oud-archief en het oucl-rechter- Iijk archief van de stad Zutphen. Maar hij vertelde niet waar in die archieven die gege vens te vinden waren. Dat is net zoiets als: Er staat iets over in een tijdschrift over ker ken. Geloofsartikel Het is zowat een geloofsartikel: als je iets wilt natrekken, dan moet je naar de bron nen. Voor ieder artikel met een enigszins wetenschappelijke pretentie geldt dat ieder een desgewenst alles moet kunnen natrek ken. Dat is de betekenis van literatuuropga ven en het hele notenapparaat. Gimberg gaf in zijn artikel zijn overwegingen en liet zien waarom hij (aanvankelijk) dacht dat het niet om iets bij een woning maar om een schuil kapel ging. In zo'n geval kan men conclu deren of de redenering steekhoudend is of niet. Er was toen geen literatuur bekend om gegevens aan te ontlenen en hij vond het niet nodig om gewichtig te doen, dus gaf hij geen literatuuropgave. Waarom hij er la ter anders over is gaan denken, is niet dui delijk. Wartena maakte duidelijk dat er 'plakkaten' werden afgekondigd waarin werd geformuleerd wat wel en wat niet mocht op godsdienstig gebied en hij toont in zijn lieratuuropgave waar hij die kennis vandaan heeft. Wie bijzonderheden wil we ten, wie, nieuwsgierig geworden, een as pect wil onderzoeken, wie anderszins het geschrevene wil benutten of wie mocht denken dat Wartena de waarheid naar zijn hand zette, kan alles nagaan. Maar ook moet worden geconstateerd dat Wartena Facsimile van het oorspronkelijke document een speld in een hooiberg heeft gevonden en dat hij heeft verzuimd de coördinaten van die speld op te geven. Er zit dus niets anders op dan met de gegevens die hij heeft verschaft - en waarom zouden die op zich niet juist zijn? - zelf te gaan zoeken. Wartena noemde het oud-archief en het oud-rechterlijk archief. Het oud-rechterlijk archief (ORA) bevindt zich in het Stads- en Streekarchief Zutphen. Er is een inventaris van.4 We moeten nummer 20 hebben, want daarin staan zaken over in staat van beschul diging gestelde personen tussen 1626 en 1664. Transcriptie Inventarisnummer 20 blijkt een dik boek te zijn en de tekst is in 'oud schrift'. Na enig bladeren komt 1633 in zicht en daar, op pa gina 83b, een ingevoegde pagina, staat wat interessants. Deze Inventaris van het Oud-Rechterlijk Archief is ook te downloaden van http://www.streekarchief- zutphen.nl/ ZUTPHEN mn

Zutphen (vanaf 1982) | 2007 | | pagina 16