sierlijk opwaarts gebogen stengels ontspruit, die ieder in een afhangende bloem uit- loopen'. Zijn verdere beschrijving wijkt af van wat op de tekening van Weijer te zien is. HET BEELDVERHAAL De Walburgisluchter heeft een aantal inte ressante details waar nog niet uitgebreid over gepubliceerd is. Elk van deze onder werpen biedt stof genoeg voor een heel artikel: De dansgroep (figuur 2): Het meest be kende detail is de kleding van een dans groep, die gekleed gaat volgens de mode van de Internationale Stijl. Fig. 2. De dansgroep De vossen (figuur 3): Er bevinden zich dertig vossen hogerop in de kroon. Ook zij verdienen nadere aandacht. 1 X Fig. 3. Een vosje De goede en kwade 'gimel' (figuur 4): In de letterfries en de figurenfries komt een aantal malen een gimel voor.6 De gimel ziet eruit als een zittende hond die zijn voorpoten op een boomtronk legt. Het dier lijkt aan zijn kop twee lelietakken te hebben. Bij de zittende hond lijkt het er vooral om te gaan of hij iets aanreikt met zijn bek. Bij de boomtronk valt op dat soms aan de tronk een jonge loot zit. Dit personage zal rond 1397 niet speciaal voor de Walburgiskroon bedacht zijn. Het zoeken is naar oudere afbeeldingen. Een bezoekster van de Sint-Walburgiskerk meende er een figuur in te herkennen van de mozaïekvloer 'De Boom van het Le ven' (1165) van de kathedraal van Otran- to (Italië). Iemand anders meende deze fi guur te kennen van Scandinavisch hang en sluitwerk. In de veertiende eeuw be stond er een belangrijke handelsroute van het Rijnland via Westfalen en Sleeswijk- Holstein naar Gotland. Wie weet is in ou de kerkjes langs die route informatie te vinden. De hoop is nu dat meer mensen alert worden op dit personage. Tot nu toe is het nog een slag in de rondte zoeken. Komt het in oude handschriften voor? Elke vindplaats is mogelijk. Boom en burcht (figuur 5): Het vierde de tail betreft de vorm van openingen in res pectievelijk een burcht en een boompje in de figurenfries en in de vulfiguur 'boom' in de letterfries van de kroon. De vorm van deze openingen doet ons anno 2007 aan ramen denken in de vorm Aartje Bos-Oskam, De kaarsenkroon van de Sint Walburgiskerk, 7 Fig. 4. De goede en de kwade gimel ZUTPHEN 5 K|

Zutphen (vanaf 1982) | 2007 | | pagina 5