Wie kent niet die oude raadselachtige kroon die in het koor van de Sint-Walburgiskerk hangt? Die kroon bevindt zich al meer dan zeshonderd jaar in de kerk. Het is dus geen wonder dat we nu tegen de ijzeren kern aankijken, en niet meer kunnen weten hoe de oor spronkelijke kleuren exact over de kroon verdeeld waren. Maar zodra er iemand begint over oorspronkelijke kleuren van de kroon, over een goudglans van de kroon of over kleuren in de figurenfries, dan groeit de interesse bij omstanders. Nu duidelijker is welke personages in de friezen ontbreken en de symboliek van de Walburgiskroon helder is geworden1, weten we ook dat Zutphen heel veel redenen heeft om dit historisch object te koesteren. We heb ben in Zutphen met de Walburgiskroon een kroonjuweel in de stad, dat van landelijk en Europees belang is! Het belang schuilt zowel in de constructie als in het beeldverhaal van de kroon. VERLICHTING VAN GROTE RUIMTES kunnen we een exemplaar zien in de dom De constructie van de kroon is een interes- van Hildesheim, de dom van Aken en cle sant voorbeeld uit de veertiende eeuw dat kloosterkerk van Gross Comburg, maar ook laat zien hoe men in die tijd grote ruimtes bijvoorbeeld in kloosterkerken op de ber; wist te verlichten. Athos, zoals in de kerk van het klooster Pan- Vanaf het moment dat er grote ruimtes ge- tokratoros en in de Servisch-orthodoxe maakt zijn, kende men ook het probleem hoe kloosterkerk van Decani. die ruimtes te verlichten. Al voor het jaar Van deze luchters met Jeruzalemsymboliek is 1000 bouwde men met behulp van metalen in Nederland de Walburgiskroon het laatste strips met pen-en-gatverbindingen grote rin- exemplaar. Voor het bijbehorende verhaal gen waaraan men olielampjes kon hangen, of moeten we dus in heel Europa rondkijken, waarop men kaarsen kon zetten. Deze ringen werden aan kettingen opgehangen. Ook in CONSTRUCTIE RADKROON het Rijn-Maasgebied kon men rond het jaar 1000 goed zulke ringen maken.2 De constructie van de ringen veranderde in de loop van de tijd. De eenvoudige ring ont Rond ca. 1010 bedacht bisschop Bernward wikkelde zich tot een soort wiel of rad met van Hildesheim voor deze ringen een fraaie spaken. Daarna probeerde men ook hoogte vormgeving. Ze moesten een kroon voorstel- in de kronen te brengen. Dat gaf veel even- len, waarop aan de hand van symboliek de wichtproblemen. Uiteindelijk ging men in weg af te lezen was naar het hemelse Jeru- het begin van de vijftiende eeuw over op zalem. Op heel veel plaatsen in Europa hing een nieuw type kroon, dat aan een spil op men een dergelijke kroon op, zowel in Oos- gehangen werd.4 Het gebruik van een spi terse als in Westerse kerken.3 Nog steeds gaf andere mogelijkheden voor de symbo- Aartje Bos-Oskam, De kaarsenkroon van de Sint Walburgiskerk. Een Jeruzalemluchter als wegwijzer, Zutphen 2006 Kurt Jarmuth, Lichter Leuchten im Abendland, zweitausend jahre Beleuchtungskörper, Braunschweig 1967 Aclelheid Kitt, Die frühromanische Kronleuchter und seine Symbolik (2 dln.), niet uitgegeven diss., Wenen 1944 Erich Meyer, Oer gotische Kronleuchter in Stans'. In Festschrift Hans R. Hahnloser. Ein Beitrag zur Ceschichte der Dinanderie, Bazel 1961151 -184 ZUTPHEN 3 4 Walburgiskroon is van Europees belang Aartje Bos-Oskam

Zutphen (vanaf 1982) | 2007 | | pagina 3